Strona główna Zdrowie Większość Brytyjczyków wpada w złość – złość, bo są zmęczeni, ujawniają badania

Większość Brytyjczyków wpada w złość – złość, bo są zmęczeni, ujawniają badania

14
0

Słyszałeś zapewne o uczuciu „głodu”, ale teraz naukowcy sugerują, że możesz również odczuwać „gniew” – zmęczenie i złość.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego wśród 2000 osób, dziewięciu na dziesięciu respondentów utożsamia się z tym uczuciem, a jedna na pięć osób przyznaje, że zachowuje się jak inna osoba.

Do charakterystycznych oznak złości zalicza się przesadną reakcję na błahostki (49 proc.), ciągłe narzekanie (43 proc.), niecierpliwość (42 proc.) i brak nastroju do pogawędek (40 proc.).

Badacze odkryli, że osoby rozdrażnione często odkładają słuchawkę telefonu (36 proc.) i mają trudności z koncentracją w pracy (35 proc.).

Zdarza im się też kłócić z partnerami (30 proc.), krzyczeć na innych (29 proc.), jeść śmieciowe jedzenie, żeby się pobudzić (28 proc.), łatwo płakać i wzruszać się (27 proc.) oraz przeklinać pod nosem na wszystko (17 proc.).

„Tangry” oznacza złość z powodu zmęczenia (Zdjęcie stockowe)

Ankietę z udziałem 2000 Brytyjczyków przeprowadzono na zlecenie Bensons for Beds we współpracy z ekspertką ds. snu, dr Sophie Bestock. Jej celem było opracowanie programu „Sleep Calm and Carry On”, który ma na celu poprawę jakości snu w kraju.

Badanie wykazało, że objawami zmęczenia mogą być m.in. spowolniona szybkość reakcji, mylenie słów i noszenie ubrania na lewą stronę.

Badanie wykazało również, że prawie jeden na pięciu Brytyjczyków (18 procent) przyznaje, że cierpi na skrajne wahania nastroju i czuje się inną osobą, gdy jest wściekły.

Jednak trzy czwarte z nas w końcu przeprasza po wybuchach złości.

Zmęczenie nie tylko wpływa na nastrój, ale może też negatywnie wpływać na koncentrację (50%), apetyt (27%) i relacje (27%).

Nadmorski kurort Brighton and Hove jest podobno najbardziej uciążliwym miastem w Wielkiej Brytanii, w którym 81% mieszkańców regularnie cierpi na zdenerwowanie.

Na kolejnych miejscach znalazły się Belfast (67 proc.), Cardiff (66 proc.) oraz Liverpool, Oxford i Sheffield (po 65 proc.).

Lisa Richards z Bensons powiedziała: „Niezależnie od tego, czy płaczemy z byle powodu, czy przeklinamy pod nosem na każdy temat, wszyscy od czasu do czasu mamy do czynienia z »gorącym« epizodem”.

Przeciętny dorosły człowiek śpi zaledwie sześć i pół godziny każdej nocy, a 43 procent z nich zwykle czuje się zmęczonych po przebudzeniu, a uczucie zmęczenia osiąga szczyt około godziny 15:00.

Ekspertka ds. snu, dr Sophie Bostock powiedziała: „Nasz sen, dobre samopoczucie i zachowanie są ze sobą ściśle powiązane.

Około 30 procent wściekłych ludzi kłóci się ze swoimi partnerami (Stock Image)

Około 30 procent wściekłych ludzi kłóci się ze swoimi partnerami (Inventory Picture)

Nadmorski kurort Brighton and Hove (na zdjęciu) jest podobno najbardziej uciążliwym miastem w Wielkiej Brytanii, w którym 81 procent mieszkańców jest regularnie zdenerwowanych

Nadmorski kurort Brighton and Hove (na zdjęciu) jest podobno najbardziej uciążliwym miastem w Wielkiej Brytanii, w którym 81 procent mieszkańców jest regularnie zdenerwowanych

Brak snu może zaburzyć pracę ośrodków emocjonalnych w mózgu, przez co stajemy się bardziej wrażliwi na stres i tracimy samokontrolę.

Niektórzy ludzie stają się bardziej impulsywni i agresywni.

„To badanie jest również cennym przypomnieniem, że wielu z nas może czuć się inną osobą, gdy cierpi na niedobór snu, i może wybuchnąć złością, której później żałujemy”.

Plan snu Bensona ma na celu edukowanie ludzi na temat znaczenia snu i jego wpływu na zdrowie psychiczne i fizyczne.

20 najważniejszych oznak, że jesteś „wściekły”

 1. Nadmierne reagowanie na drobne problemy
 2. Częstsze narzekanie
 3. Ogólnie rzecz biorąc, jestem niecierpliwy
 4. Warczenie na innych
 5. Utrata cierpliwości do technologii, takich jak laptopy, telefony itp.
 6. Mam problemy z koncentracją w pracy
 7. Stawanie się emocjonalnym lub płaczliwym z powodu błahych spraw
 8. Mrucząc przekleństwa na każdy temat
 9. Jedzenie śmieciowego jedzenia jako sposób na poprawę nastroju / ożywienie
 10. Kłócisz się ze swoim partnerem
 11. Jesteś całkowicie nieracjonalny
 12. Denerwujesz się, gdy ktoś inny popełnia błąd
 13. Tracisz panowanie nad sobą w stosunku do dzieci
 14. Masz mniejszą cierpliwość do pracowników handlu detalicznego i kelnerów
 15. Czujesz się jak inna osoba – zmienia się Twoja osobowość
 16. Często źle rozumiesz sytuacje
 17. Rzucasz przedmiotami z frustracji
 18. Ciągle przepraszasz za to, że jesteś niegrzeczny lub niegrzeczny
 19. Stajesz się agresywnym kierowcą
 20. Anulujesz spotkania towarzyskie

Źródło