Strona główna Zdrowie Wczesna demencja często ma zaskakujący znak ostrzegawczy, czytamy w raporcie: „Konsekwencje finansowe”

Wczesna demencja często ma zaskakujący znak ostrzegawczy, czytamy w raporcie: „Konsekwencje finansowe”

15
0

Dołącz do Fox Information, aby uzyskać dostęp do tej treści

Dodatkowo otrzymasz specjalny dostęp do wybranych artykułów i innych treści premium po założeniu konta — bezpłatnie.

Podając swój adres e-mail i klikając przycisk Kontynuuj, akceptujesz Warunki korzystania z serwisu i Politykę prywatności serwisu Fox Information, w tym nasze Powiadomienie o zachętach finansowych.

Proszę wpisać aktualny adres e-mail.

Demencja powoduje kosztowne konsekwencje dla rodzin, których dotyka – emocjonalne i fizyczne i nawet finansowo.

Według nowego raportu nowojorskiej Rezerwy Federalnej w wielu przypadkach jednym z najwcześniejszych objawów choroby jest wpływ na finanse.

Analizując 17 lat danych z agencji kredytowych i baz danych Medicare, badacze odkryli, że spadek wyników kredytowych i wzrost opóźnionych płatności często obserwuje się na pięć lat przed postawieniem diagnozy Choroba Alzheimera i pokrewne zaburzenia (ADRD).

BADANIA WYKAZUJĄ, ŻE CHOROBA ALZHEIMERA PO STRONIE MATKI MOŻE ZWIĘKSZAĆ RYZYKO CHOROBY

Osoby na wczesnym etapie demencji mogą również popadać w coraz większe długi, otwierać nowe konta kredytowe i korzystać z różnych rodzajów kredytów.

„Biorąc pod uwagę typowy przebieg choroby, wyniki te wskazują na finansowe konsekwencje choroby w jej najwcześniejszych stadiach, gdy objawy są zazwyczaj łagodne i nie są szeroko widoczne” – napisali badacze.

Jak wynika z nowego raportu, w wielu przypadkach jednym z najwcześniejszych objawów choroby jest negatywny wpływ na finanse. (iStock)

„Konsekwencje finansowe ADRD przed diagnozą stale rosną z czasem”.

Jest to szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę, że starsi dorośli Osoby cierpiące na demencję prawdopodobnie będą musiały ponieść znaczne koszty opieki i inne związane z tym wydatki – zauważono w raporcie.

PO „STRASZNEJ” DEBACIE BIDENA EKSPERCI ZDROWIA OSTRZEGAJĄ PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWEM ZAPOBIEGANIA, WZYWAJĄ DO ZBADANIA OBJAWÓW

Monica Moreno, starsza dyrektorka ds. opieki i wsparcia w stowarzyszeniu Alzheimer's Affiliation w Chicago, powiedziała, że ​​nowy raport potwierdza to, co eksperci już wiedzieli – że wyzwania w zarządzanie pieniędzmi lub finanse osobiste są wczesnymi objawami ostrzegawczymi demencji.

„Chociaż istnieje kilka oznak lub symptomów demencji, trudności w rozwiązywaniu problemów lub planowaniu mogą sprawić, że dana osoba zacznie źle zarządzać swoimi finansami” – powiedział Moreno, który nie był zaangażowany w raport nowojorskiego Fed, w rozmowie z Fox Information Digital za pośrednictwem poczty elektronicznej.

„Inne objawy związane z demencją, w tym obniżona lub słaba ocena sytuacji i trudności w wykonywaniu znanych zadań, mogą również niekorzystnie wpływać na zarządzanie pieniędzmi lub finanse osobiste”.

„Osoba ta może mieć stosy nieotwartych banknotów lub może wydawać nadmierną ilość pieniędzy”.

Moreno zauważył, że na wczesnym etapie choroby pacjenci mogą mieć trudności z wykonywaniem bardziej skomplikowanych zadań, takich jak zarządzanie inwestycjami lub podejmowanie decyzji o dużych zakupach.

„Ponieważ demencja jest często postępującą chorobą, te wyzwania będą się z czasem nasilać” – powiedziała. „Ważne jest, aby członkowie rodziny aby wcześnie rozpoznać te potencjalne objawy i podjąć interwencję tak szybko, jak to możliwe.”

Typowe znaki ostrzegawcze

Do typowych oznak, na które należy zwrócić uwagę, należą niemożność zbilansowania rachunku bieżącego lub stałe opóźnienia w płatnościach kart kredytowych lub inne miesięczne rachunki – powiedział Moreno.

„Osoba taka może mieć też stosy nieotwartych banknotów lub wydawać nadmierne kwoty pieniędzy” – dodała.

Stos banknotów

Jak powiedział ekspert, wśród typowych oznak należy wymienić brak możliwości zbilansowania rachunku bieżącego lub stałe spóźnienia w płatnościach kart kredytowych i innych miesięcznych rachunków. (iStock)

Osoby cierpiące na demencję są również bardziej podatne na nadużycia finansowe, kradzieże tożsamości, oszustwa i sposoby szybkiego wzbogacenia się.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER O ZDROWIU

„Nierozwiązanie tych problemów lub potencjalnych zagrożeń może narazić osoby cierpiące na demencję na duże ryzyko finansowe” – ostrzegał Moreno.

5 sposobów, w jakie rodziny mogą pomóc

„Jeśli uważasz, że członek rodziny wykazuje oznaki demencji, ważne jest, aby podzielić się swoimi obawami i porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia” — powiedział Moreno. „Wczesna diagnoza demencji oferuje najlepszą okazję do wprowadzenia zabezpieczeń finansowych”.

Dla osób, których bliscy mają trudności z zarządzaniem swoimi finansami, stowarzyszenie Alzheimer's Affiliation udostępniło Fox Information Digital następujące wskazówki i strategie.

1. Porozmawiaj z osobą, w jaki sposób zaufany członek rodziny lub znajomy może pomóc Ci w opłacaniu rachunków lub skonfigurować automatyczne rozliczanie, aby uniknąć opóźnień w płatnościach.

PODRĘCZNIK DLA OPIEKUNÓW OSÓB Z CHOROBĄ ALZHEIMERA: OTO WSKAZÓWKI I TECHNIKI EKSPERTÓW DLA OSÓB, KTÓRE OPIEKUJĄ SIĘ PACJENTAMI Z DEMENTĄ

2. Załóż osobne konto, na którym będziesz mógł trzymać niewielką, ustaloną wcześniej kwotę pieniędzy, którą dana osoba będzie mogła przeznaczyć na rekreację, posiłki ze znajomymi lub inne zakupy osobiste.

3. Zarejestruj się, aby otrzymywać automatyczne powiadomienia o wypłatach z konta bankowe lub duże opłaty za karty kredytowe. Jeśli ustawisz opłatę lub restrict wydatków i jeśli dana osoba wyda więcej, financial institution lub firma obsługująca kartę kredytową poinformuje Cię o tym.

Portfel otwierany dla seniorów

Eksperci ostrzegają, że osoby cierpiące na demencję są również bardziej podatne na nadużycia finansowe, kradzieże tożsamości, oszustwa i sposoby szybkiego wzbogacenia się. (iStock)

4. Poproś o elektroniczne wyciągi z kont bankowych i kart kredytowych oraz zwracaj uwagę na nietypowe zakupy lub zmiany w sposobie, w jaki dana osoba zwykle wydaje pieniądze.

5. Zapisz się na listę „Do Not Name” na stronie donotcall.gov, aby chronić się przed telefonami telemarketingowymi i potencjalnymi oszustwami telefonicznymi.

Moreno radzi, aby rozmowy na temat zarządzania finansami rozpoczynać jak najwcześniej.

Więcej artykułów na temat zdrowia znajdziesz na stronie www.foxnews/zdrowie.

„We wczesnych stadiach choroby Alzheimera ludzie są bardziej skłonni zrozumieć wagę tych problemów i unikać podejrzanych zachowań” – dodała.

„Jeśli zaczekasz, te koncepcje będą trudniejsze do zrozumienia, ponieważ pamięć twoich krewnych i inne zdolności wykonawcze ulegają pogorszeniu”.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Fox Information Digital zwróciło się do analityków z nowojorskiego Banku Rezerw Federalnych z prośbą o komentarz.

Źródło