Strona główna Zdrowie Spór z kliniką prowadzi do przełożenia setek operacji zaćmy w Winnipeg

Spór z kliniką prowadzi do przełożenia setek operacji zaćmy w Winnipeg

13
0

Spór między władzami prowincji a prywatną kliniką doprowadził do przełożenia setek operacji zaćmy, a co najmniej jednej pacjentce powiedziano, że będzie musiała poczekać kolejne sześć miesięcy.

Ann Bowman, lat 72, od dwóch lat z niecierpliwością czeka na operację i zauważa, że ​​jej wzrok powoli się pogarsza.

Operacja miała się odbyć w tym miesiącu, ale 27 czerwca okulista zadzwonił do pacjentki i poinformował, że operacja zostaje przełożona i prawdopodobnie nie odbędzie się przed końcem roku.

„Oszalałam na punkcie tego telefonu” – powiedziała, gdy zapytano ją, jak się czuła.

„Jestem wściekła, bo to zaplanowałam. Bardzo potrzebuję tej operacji. To jakość mojego życia od tego zależy”.

Następnego dnia otrzymała checklist od okulisty z informacją, że operację przełożono, ponieważ rząd nie odnowił kontraktu z prywatną placówką, w której miała zostać przeprowadzona operacja zaćmy.

„Pomimo naszych wysiłków, aby zaapelować do rządu o ponowne rozpatrzenie decyzji, wszystkie [the ophthalmologist’s] „Zabiegi zaplanowane w prywatnej placówce muszą zostać przeniesione” – czytamy w liście.

Okulista zaplanował operację Bowmana w Imaginative and prescient Group, prywatnym ośrodku chirurgicznym. W ciągu ostatnich kilku lat w Imaginative and prescient Group wykonano ponad 7000 operacji zaćmy na podstawie umowy z rządem prowincji.

  • Czy znasz historię związaną z czekaniem na operację? Wyślij swoje wskazówki do merchandise@cbc.ca lub zadzwoń pod numer 204-788-3744.

Za poprzedniego rządu Progressive Conservative podpisano umowy z prywatnymi placówkami, takimi jak Imaginative and prescient Group i Western Surgical procedure, aby uporać się z rosnącym zaległościami w operacjach zaćmy. Operacje byłyby finansowane ze środków publicznych i wykonywane przez okulistę w tych placówkach.

Firma Imaginative and prescient Group otrzymała dofinansowanie od rządu na przeprowadzenie 5400 operacji zaćmy w latach 2023–2024 i wykonała 2826 zabiegów. W latach 2024–2025 otrzymała dofinansowanie jedynie na 1250 operacji.

Rzecznik ministra zdrowia Uzomy Asagwary powiedział w oświadczeniu, że ukończyli tylko 775 z tych operacji. Oświadczenie nie wyjaśniło, dlaczego okulista powiedział, że operacje muszą zostać przełożone i przeniesione do nowej lokalizacji, jeśli w Imaginative and prescient Group jest jeszcze miejsce na operacje.

Prowincja finansuje o 3000 mniej operacji

Ogólnie rzecz biorąc, prowincja planuje sfinansować mniej operacji w tym roku fiskalnym — 17 296, w porównaniu do 20 196 w latach 2023–2024.

W liście wysłanym do Bowman przez jej okulistę, lekarz wzywał pacjentów, aby mówili o swoich problemach i skontaktowali się z ministrem zdrowia.

„Dlaczego Manitoba Well being ograniczyło opcje operacji zaćmy i wydłużyło czas oczekiwania mieszkańców? Ty, wyborco, masz najgłośniejszy głos” – napisano w liście.

Rzecznik ministra zdrowia powiedział, że rząd jest zdecydowany współpracować z Imaginative and prescient Group, aby zapewnić pacjentom, których operacje zostały przełożone, jak najszybsze wyznaczenie nowego terminu operacji.

„Biuro ministra aktywnie współpracuje z pacjentami, których wizyty zostały przełożone, aby znaleźć wcześniejsze miejsca” – napisała Emily Coutts.

Uzoma Asagwara, minister zdrowia Manitoby, powiedział, że władze zadbają o to, aby każdy pacjent przeszedł operację zaćmy w ciągu 16 tygodni. (Randall McKenzie/CBC)

Rzecznik Imaginative and prescient Group w swoim oświadczeniu poinformował, że grupa prowadzi rozmowy z Manitoba Well being na temat tego, co przyniesie jej przyszłość.

„Choć rząd prowincji ograniczył nam fundusze na przeprowadzanie operacji zaćmy, jesteśmy wdzięczni za środki, które nam przekazano, aby móc nadal pomagać pacjentom” – powiedział rzecznik w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną.

Asagwara nie potwierdził, ile operacji zostało dotkniętych tą operacją, ale źródła mające bezpośrednią wiedzę na ten temat twierdzą, że jest ich kilkaset.

„Znowu odwołania”

Bowman czuje się zawiedziony rządem Nowej Demokratycznej Partii, który w kampanii wyborczej obiecywał poprawę czasu oczekiwania na zabiegi chirurgiczne.

„Znalazłem się w tym samym miejscu, co inni na długo przede mną, z kolejnymi odwołaniami” – powiedział Bowman.

Bowman rozważała udanie się do Stanów Zjednoczonych, aby poddać się operacji, ale stwierdziła, że ​​nie stać jej na to.

Minister zdrowia Uzoma Asagwara nie chciał mówić o przyczynach zmiany terminów operacji. Stwierdził, że przyczyną były problemy z ustaleniem terminów w klinice.

„Cieszę się, że ona [Bowman] wzbudziło obawy i przedstawiło sprawę tak, aby nasz rząd mógł podjąć natychmiastowe działania w celu rozwiązania problemu”, powiedział Asagwara.

„Mamy umowy z prywatnymi dostawcami usług i oczekujemy, że zapewnią opiekę mieszkańcom Manitoby w terminie, który jest więcej niż osiągalny w Manitobie”.

W kwietniu — ostatnim miesiącu, dla którego dostępne są dane — mediana czasu oczekiwania na operację zaćmy w Manitobie wynosiła dziewięć tygodni, panel czasu oczekiwania w prowincji mówi. Średnio ponad 3380 pacjentów czeka na operację zaćmy.

Ta liczba śledzi tylko czas od momentu, kiedy pacjent widzi okulistę, do momentu wykonania operacji. Oczekiwanie na wizytę u specjalisty, które często może trwać ponad rok, nie jest śledzone.

Lekarz rodzinny Bowman wiedział, że potrzebuje operacji zaćmy ponad dwa lata przed wyznaczonym terminem zabiegu.

Na zdjęciu widać kobietę stojącą przed podium z mikrofonami i patrzącą przed siebie.
Kathleen Prepare dinner, konserwatywna krytyczka ds. zdrowia, mówi, że od kwietnia pyta o przyszłość tych kontraktów. (Gary Solilak/CBC)

Asagwara powiedział, że dokładają wszelkich starań, aby każdy pacjent przeszedł operację zaćmy w ciągu 16 tygodni, zgodnie z wytycznymi Kanadyjskiego Instytutu Informacji Zdrowotnej.

Po rozmowie CBC z ministrem Bowman powiedziała, że ​​ktoś z ich biura zadzwonił do niej i powiedział, że wyznaczą nowy termin operacji Bowman, który odbędzie się w ciągu najbliższych czterech tygodni.

Jednak nie mogli jej powiedzieć, kim będzie jej lekarz ani gdzie to się wydarzy. Powiedziała, że ​​wybrała swojego lekarza ze względu na jego wiedzę specjalistyczną.

„To moje oczy” – powiedział Bowman.

Martwi się także o inne osoby, których operacje zostały przełożone.

Drawback czasu oczekiwania na operację zaćmy dręczy władze prowincji od dziesięcioleci, zarówno za rządów Nowej Demokratycznej Partii, jak i Partii Konserwatywnej.

Powołano grupę zadaniową, aby uporać się z zaległościami chirurgicznymi i diagnostycznymi związanymi z pandemią w 2021 r. w ramach PC. W maju 2022 r. w prowincji było około 9300 zaległych operacji zaćmy. Zostały one rozwiązane do września 2022 r.

Rząd Nowej Demokratycznej Partii rozwiązał tę grupę zadaniową w listopadzie, stwierdzając, że zamierza ponownie skupić się na świadczeniu usług opieki zdrowotnej.

Rzecznik Medical doctors Manitoba, grupy działającej na rzecz lekarzy, powiedział, że chociaż planowanie liczby zabiegów chirurgicznych i przydzielanie zadań placówkom jest rolą rządu prowincji, władze powinny konsultować się z lekarzami, aby mieć pewność, że ich decyzje nie spowodują zakłóceń w zabiegach chirurgicznych.

Kathleen Prepare dinner, konserwatywna krytyk zdrowia, powiedziała, że ​​od kwietnia martwi się o przyszłość tych prywatnych kontraktów.

Prepare dinner powiedział, że tej wiosny kilka umów z prywatnymi klinikami stanęło pod znakiem zapytania, a minister odmówił odpowiedzi na pytanie, co z nimi zrobią.

„Jestem bardzo zaniepokojona, ale nie zaskoczona, ponieważ spodziewałam się, że tak się stanie” – powiedziała.

„Podnieśliśmy kwestię, że wygaśnięcie tych umów spowoduje wydłużenie czasu oczekiwania pacjentów i to właśnie widzimy dzisiaj”.

Źródło