Strona główna Zdrowie Lekarze asystenci „zastąpili” lekarzy w wielu szpitalach i gabinetach lekarzy rodzinnych, twierdzą...

Lekarze asystenci „zastąpili” lekarzy w wielu szpitalach i gabinetach lekarzy rodzinnych, twierdzą naukowcy

13
0

Jak stwierdził jeden z czołowych naukowców, w wielu szpitalach i gabinetach lekarzy rodzinnych współpracownicy „zastąpili” lekarzy.

Profesor Martin McKee powiedział, że wydaje się, iż istnieje „silna presja ideologiczna” na rzecz rozszerzenia tych ról w ramach NHS.

W komentarzu opublikowanym w czasopiśmie „Journal of the Royal Society of Drugs” ostrzegał, że „ignoruje się coraz większe obawy dotyczące bezpieczeństwa pacjentów”, choć sytuacja „może się obecnie zmienić”.

Najważniejsi przedstawiciele sektora medycznego, w tym Royal Faculty of GPs i British Medical Affiliation, zaapelowali o wstrzymanie rekrutacji lekarzy współpracowników (PA) do czasu wyjaśnienia kwestii związanych z tymi rolami.

Profesor McKee z Wydziału Zdrowia Publicznego i Polityki, London College of Hygiene and Tropical Drugs, omówił działania mające na celu zwiększenie liczby pracowników służby zdrowia w Wielkiej Brytanii, w tym wprowadzenie stopnia doktora medycyny, zwiększenie liczby miejsc w szkołach medycznych oraz propozycje „skrócenia i uproszczenia studiów medycznych”.

Najważniejsi lekarze, w tym Royal Faculty of GPs i British Medical Affiliation, zaapelowali o wstrzymanie rekrutacji współpracowników lekarzy (PA) do czasu zajęcia się kwestiami związanymi z tymi rolami (zdjęcie stockowe)

Profesor Martin McKee powiedział, że wydaje się, że istnieje „silna presja ideologiczna” na rzecz rozszerzenia ról w ramach NHS

Profesor Martin McKee powiedział, że wydaje się, że istnieje „silna presja ideologiczna” na rzecz rozszerzenia ról w ramach NHS

Dodał: „Jednak zmiana programu nauczania medycyny zajmie trochę czasu, więc politycy muszą działać szybko”.

Odpowiedzią jest stworzenie nowej grupy pracowników – współpracowników lekarzy.

'Pomyśleliśmy o nich jako o pracownikach służby zdrowia, którzy mogą pomagać lekarzom, dlatego w wielu szpitalach i placówkach podstawowej opieki zdrowotnej stali się ich substytutami.

'Oferują one osobom mieszkającym w miejscach, gdzie nie udało się utrzymać lekarzy, możliwość uzyskania podstawowej opieki.

„Chociaż aby rozpocząć szkolenie, wymagane jest posiadanie dyplomu, w rzeczywistości może ono dotyczyć dowolnego przedmiotu, w tym homeopatii i nauk humanistycznych.

„W mediach społecznościowych jest wiele przykładów opisów stanowisk i innych dokumentów, które sugerują, że dwuletnie szkolenie jest równoważne z dyplomem medycznym. Rosnące obawy dotyczące bezpieczeństwa pacjentów zostały zignorowane.

„Ta sytuacja może się teraz zmienić ze względu na rosnącą świadomość zarówno lekarzy, jak i społeczeństwa dotyczącą problemów, przede wszystkim związanych z bezpieczeństwem pacjentów, ale także z nielegalnym przepisywaniem leków, niejasną odpowiedzialnością i szkodami dla szkoleń specjalistycznych.

„Jednakże ustalenia umowne i finansowe, które mają na celu promowanie zwiększenia liczby asystentów lekarzy, w tym pensje znacznie wyższe niż pensje świeżo upieczonych lekarzy, odzwierciedlają silną presję ideologiczną na rzecz rozszerzenia ich obowiązków”.

Obawy te opublikowano w artykule zatytułowanym „Sowietyzacja brytyjskiej medycyny”.

Profesor McKee twierdził, że „pewne wydarzenia we współczesnej Wielkiej Brytanii, które mają wpływ na zawód lekarza, mają niepokojące analogie w historii Związku Radzieckiego”.

Źródło