Strona główna Zdrowie Co warto wiedzieć o ostrzeżeniu FDA dotyczącym paralitycznego zatrucia skorupiakami?

Co warto wiedzieć o ostrzeżeniu FDA dotyczącym paralitycznego zatrucia skorupiakami?

6
0

  • Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków twierdzi, że konsumenci powinni unikać jedzenia skorupiaków pochodzących ze stanu Oregon i Waszyngton, ponieważ mogą one być skażone toksynami powodującymi paraliżujące zatrucie skorupiakami.
  • Oregon i Waszyngton zakazały zbierania skorupiaków na swoich wybrzeżach, ale skorupiaki zostały już rozprowadzone po całym kraju.
  • Do tej pory co najmniej 31 osób zachorowało na paraliżujące zatrucie skorupiakami.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków twierdzi, że konsumenci powinni unikać jedzenia skorupiaków pochodzących ze stanu Oregon i Waszyngton, ponieważ mogą one być skażone toksynami powodującymi paraliżujące zatrucie skorupiakami. Według stanowych urzędników ds. zdrowia w Oregonie do tej pory zachorowało co najmniej 31 osób. Oto, co warto wiedzieć o doradztwie agencji federalnej.

Co FDA powiedziała na temat skorupiaków?

Ostrzeżenie mówi, aby od 28 maja unikać ostryg i małży zatokowych poławianych w zatokach Netarts i Tillamook w północnym Oregonie, a także skorupiaków poławianych w okolicach zatoki Willapa w południowym Waszyngtonie od 26 maja. Mogą one być skażone wysokim poziomem zatrucia skorupiakami paraliżującymi lub PSP, naturalnie występująca toksyna wytwarzana przez algi.

Skorupiaki zebrane w tym okresie na tych obszarach zostały rozprowadzone poza Oregon i Waszyngton do Arizony, Kalifornii, Kolorado, Hawajów, Nevady i Nowego Jorku. FDA ostrzegła restauracje i sprzedawców detalicznych w tych stanach, aby nie serwowali tego leku.

MICHIGAN ZABIJA 31 000 ŁOSOSI PO ZACHOROWANIU CHOROBY W WYlęGARNI

Co dotychczas wiemy o wybuchu zatrucia skorupiakami?

Podwyższony poziom toksyn po raz pierwszy wykryto w skorupiakach na wybrzeżu Oregonu 17 maja – podali stanowi urzędnicy ds. ryb i dzikich zwierząt.

Według Urzędu Zdrowia stanu Oregon od tego czasu w wyniku paraliżującego zatrucia skorupiakami zachorowało co najmniej 31 osób w Oregonie. Agencja poprosiła osoby, które od 13 maja zbierały lub jadły skorupiaki w Oregonie, o wypełnienie ankiety, która ma pomóc śledczym w określeniu przyczyny wybuchu epidemii i liczby chorych.

Władze Oregonu zamknęły całe wybrzeże stanu dla połowów małży, małży brzytwowych i małży pospolitych. Urzędnicy ds. rolnictwa zamknęli także trzy zatoki, w tym te wymienione w zaleceniu FDA, w celu komercyjnego zbioru ostryg.

Trawy i roczne ostrygi rosnące na dużych muszlach „matek” posadzonych w całym dnie można zobaczyć podczas odpływu 1 maja 2015 r. w zatoce Willapa w pobliżu Tokeland w stanie Waszyngton. FDA twierdzi, że konsumenci powinni unikać skorupiaków pochodzących ze stanu Oregon i Waszyngton, ponieważ mogą być skażone toksynami powodującymi paraliżujące zatrucie skorupiakami. (AP Picture/Elaine Thompson, plik)

Urzędnicy w sąsiednim Waszyngtonie zamknęli także wybrzeże Pacyfiku stanu dla połowów skorupiaków, w tym małży, małży, przegrzebków i ostryg, jak pokazuje mapa bezpieczeństwa skorupiaków opracowana przez Departament Zdrowia stanu Waszyngton.

Co to jest zatrucie paraliżujące skorupiaków?

Zatrucie paraliżujące skorupiaków (ang. PSP) jest spowodowane przez saksytoksynę, naturalnie występującą toksynę wytwarzaną przez algi. Saksytoksyna jest neurotoksyną, co oznacza, że ​​może uszkadzać tkankę nerwową.

Według urzędników ds. zdrowia stanu Oregon osoby jedzące skorupiaki skażone wysokim poziomem saksytoksyn zwykle zaczynają czuć się źle w ciągu 30–60 minut. Objawy obejmują drętwienie ust i warg, wymioty, biegunkę, duszność i nieregularne bicie serca w ciężkich przypadkach.

Według agencji zdrowia nie ma antidotum na PSP. Leczenie ciężkich przypadków może wymagać stosowania respiratorów mechanicznych wspomagających oddychanie.

Władze ostrzegają, że gotowanie lub zamrażanie skażonych skorupiaków nie zabija toksyn ani nie sprawia, że ​​są one bezpieczne do spożycia.

Co powoduje zatrucie paraliżujące skorupiaków?

„Bardzo duży” zakwit glonów spowodował „bezprecedensowy poziom” toksyn PSP wzdłuż wybrzeża Oregonu, powiedział podczas odprawy Matthew Hunter, kierownik programu dotyczącego skorupiaków w Departamencie Rybołówstwa i Dzikiej Przyrody stanu Oregon.

Toksyny nagromadziły się w skorupiakach, wywołując choroby u niektórych osób, które je zjadły.

Chociaż czynniki powodujące szkodliwe zakwity glonów nie są dobrze poznane, według Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej pewne czynniki – wynikające zarówno z procesów naturalnych, jak i działalności człowieka – odgrywają pewną rolę.

„Badania pokazują, że wiele gatunków glonów kwitnie, gdy sprzyjają wiatry i prądy wodne” – podaje agencja na stronie internetowej poświęconej wyjaśnieniu szkodliwych zakwitów glonów. Mówi się, że niektóre zakwity wynikają z „powolnego krążenia wody, niezwykle wysokich temperatur wody i ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak huragany, powodzie i susza”.

Według agencji wzrost glonów może również wzrosnąć, gdy składniki odżywcze stosowane w nawozach, głównie fosfor i azot, przedostaną się do zbiorników wodnych.

Jak długo skorupiaki będą niebezpieczne do spożycia?

Urzędnicy z Oregonu powiedzieli, że obniżenie poziomu toksyn może zająć tygodnie, miesiące, a nawet rok, w zależności od rodzaju skorupiaków.

Według Huntera, urzędnika ds. ryb i dzikiej przyrody w Oregonie, małże mogą szybko gromadzić paraliżującą truciznę ze skorupiaków, ale także szybko się jej pozbyć. Z tego powodu eliminacja toksyny przez małże może zająć od dwóch tygodni do miesiąca.

Jednak małże brzytwy robią to wolniej. Hunter powiedział, że oczyszczenie się może zająć im od kilku miesięcy do roku ze względu na obecny wysoki poziom toksyn.

Jak częste jest zatrucie paraliżującymi skorupiakami?

Według Huntera, który przytoczył wcześniejsze zamknięcie połowów skorupiaków w tym stanie w 1992 r., nie wykryto w Oregonie tak wysokiego poziomu trucizny paraliżującej od dziesięcioleci.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Jednakże PSP jest powszechne na wodach regionalnych od stuleci – dodał.

Jakie są skutki gospodarcze epidemii?

Wstrzymanie połowów może być ciosem dla rybołówstwa na północno-zachodnim Pacyfiku.

Według Nationwide Oceanic and Atmospheric Administration przemysł skorupiaków generuje co roku 270 milionów dolarów dla gospodarki regionu i zatrudnia około 3200 osób.

Źródło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj