Strona główna Zdrowie 13-letni chłopiec spędził cztery noce w szpitalu po zetknięciu z najniebezpieczniejszą rośliną...

13-letni chłopiec spędził cztery noce w szpitalu po zetknięciu z najniebezpieczniejszą rośliną w Wielkiej Brytanii – teraz musi unikać słońca przez rok

12
0

Chłopiec spędził cztery noce w szpitalu po kontakcie z najniebezpieczniejszą rośliną w Wielkiej Brytanii. Teraz musi unikać słońca przez cały rok.

13-letni Michael Taylor został przewieziony do szpitala Royal Victoria Infirmary w Newcastle, gdzie przez następne 12 miesięcy będzie musiał chronić nogi przed słońcem po tym, jak zetknął się z barszczem Mantegazziego.

Roślina, którą zwykle można zobaczyć między czerwcem a sierpniem, jest jedną z najniebezpieczniejszych roślin w Wielkiej Brytanii. Jej sok może powodować bolesne, pęcherzowe oparzenia, które mogą nawracać przez miesiące, a nawet lata.

Pęcherze sprawiły, że Michael opuścił dwa tygodnie szkoły, gdyż jego matka ostrzegała inne dzieci i rodziców przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą fitotoksyczna roślina.

Michael po raz pierwszy zauważył wysypkę na nodze w poniedziałek 24 czerwca. Nie wiedząc, co to za rana, Fiona Scott leczyła ją tabletkami przeciwhistaminowymi i kremem antyseptycznym.

Michael Taylor spędził cztery noce w szpitalu i opuścił dwa tygodnie szkoły po nieprzyjemnym spotkaniu z barszczem olbrzymim

13-letniemu Michaelowi powiedziano, aby przez cały rok unikał słońca, aby umożliwić zagojenie się ran

13-letniemu Michaelowi powiedziano, aby przez cały rok unikał słońca, aby umożliwić zagojenie się ran

Jednak następnego dnia co 20 minut zaczęły pojawiać się pęcherze, przez co Michael odczuwał silny ból.

Co to jest barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Mantegazziego, czyli Heracleum Mantegazzianum, jest gatunkiem inwazyjnym występującym w Wielkiej Brytanii.

Należy do tej samej rodziny co pietruszka zwyczajna. Kwitnie na biało w czerwcu i lipcu.

Choć wygląda imponująco, chwast ten jest szkodliwy, a jego sok może wywołać fotodermatozę lub nadwrażliwość na światło, powodując pęcherze, przebarwienia i blizny na skórze, a jednocześnie czyniąc ją wrażliwą na światło słoneczne.

Chwast ten pochodzi pierwotnie z południowej Rosji i Gruzji, dziś można go spotkać w wielu brytyjskich ogrodach.

Ze względu na poważne zagrożenie, dopuszczanie do jego uprawy na wolności w Wielkiej Brytanii jest przestępstwem.

Źródło: RHS

Mimo atrakcyjnego wyglądu sok z barszczu olbrzymiego może być szkodliwy

Mimo atrakcyjnego wyglądu sok z barszczu olbrzymiego może być szkodliwy

Po tym, jak Fiona początkowo zaprowadziła syna do ośrodka opieki zdrowotnej, skierowano ją na oddział ratunkowy w Royal Victoria Infirmary.

Wieczorem Michaela przeniesiono na oddział dziecięcy, a w czwartek 27 czerwca przeniesiono go na Oddział Leczenia Oparzeń.

Jego nogi szorowano zimną wodą i poddawano respiratorowi, po czym na rany nałożono opatrunek z miodem.

Michael pozostał w szpitalu jeszcze dwa dni, zanim wypuszczono go do domu z „naprawdę silnymi” antybiotykami i ścisłym zaleceniem, aby nie zdejmować opatrunków.

Wrócił do szpitala w środę 3 lipca, aby oczyścić i opatrzyć rany, ale dopiero teraz widać oznaki, że zaczynają się goić.

Jednakże przez najbliższy rok musi chronić nogi przed słońcem, ponieważ staną się nadwrażliwe na ciepło i światło.

Było to ciężkie przeżycie dla nastolatka, który zazwyczaj lubi bawić się na rowerze w pobliżu swojego domu w Lemington, a także w Wylam i Prudhoe.

Fiona powiedziała: „To było absolutnie przerażające. Oczywiste jest, że nie może wyjść, nie może spotykać się ze znajomymi.

„Mieliśmy pięć dni w szpitalu i on bardzo cierpiał. To nie jest przyjemne dla takiego młodego człowieka jak on, żeby to znosić”.

Michael nie mógł spać w nocy i nie mógł wziąć prysznica z powodu bólu spowodowanego poparzeniem barszczem.

Nie pamięta jednak, żeby dotykał tej rośliny, a ani on, ani jego mama nie wiedzieli, że jest ona trująca przed tym zdarzeniem.

Fiona kontynuowała: „To prawdopodobnie coś, przez co wszyscy przeszliśmy i prawdopodobnie nigdy się nie poparzyliśmy. Gdybyśmy od razu wiedzieli, że on tego dotknął, moglibyśmy to wyszorować zimną wodą, a obrażenia Michaela mogłyby nie być tak poważne.

„Ale fakt, że roślina tam jest, jest tak przerażający, że nie chciałbym, aby jakiekolwiek dziecko przechodziło przez to, co przeszedł Michael. To takie surrealistyczne, nie mogę uwierzyć, że to się stało, wszyscy jego przyjaciele grają i jestem zaskoczony, że nigdy wcześniej się to nie zdarzyło”.

Pęcherze na nogach Michaela leczono zimną wodą, gazem i powietrzem, a także opatrunkiem zawierającym miód

Pęcherze na nogach Michaela leczono zimną wodą, gazem i powietrzem, a także opatrunkiem zawierającym miód

Barszcz Sosnowskiego jest jedną z najniebezpieczniejszych roślin w Wielkiej Brytanii. Jego sok może powodować bolesne oparzenia i pęcherze

Barszcz Sosnowskiego jest jedną z najniebezpieczniejszych roślin w Wielkiej Brytanii. Jego sok może powodować bolesne oparzenia i pęcherze

Barszcz Sosnowskiego to gatunek inwazyjny, który „uciekł przed udomowieniem” po przywiezieniu do Wielkiej Brytanii z Azji Środkowej w 1893 r. jako roślina ozdobna. Jest spokrewniony z barszczem zwyczajnym i można go rozpoznać po dużych, białych, przypominających parasole skupiskach kwiatów.

Ma pustą, sztywną łodygę, która jest fioletowo nakrapiana i preferuje wilgotne obszary, takie jak brzegi rzek. Roślina może osiągnąć wysokość od 1,5 do 5 metrów.

Co zrobić w przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego?

Według NHS, każda osoba, która dostanie sok z barszczu olbrzymiego na skórę, powinna natychmiast dokładnie umyć to miejsce wodą z mydłem. Skonsultuj się z lekarzem i nie wystawiaj tego miejsca na działanie promieni słonecznych przez kilka dni.

Źródło