Strona główna Technologia Współzałożycielka Almy miała tak złe doświadczenia z imigracją, że założyła startup zajmujący...

Współzałożycielka Almy miała tak złe doświadczenia z imigracją, że założyła startup zajmujący się legalną sztuczną inteligencją, aby to naprawić

13
0

Kiedy Aizada Marat przeprowadziła się z Nowego Jorku do Kalifornii w 2018 roku ze swoim mężem, współzałożycielem i dyrektorem generalnym KODIF Chyngyzem Dzhumanazarovem, musiała uporządkować swój standing imigracyjny. Wtedy wszystko zaczęło się psuć.

Urodzona w Kirgistanie, wykształcona na Harvardzie prawniczka przyjechała do Stanów Zjednoczonych w wieku 17 lat na roczną wymianę w ramach programu FLEX (program wymiany przyszłych liderów) sponsorowanego przez Departament Stanu USA.

Po ukończeniu Harvardu Marat przeprowadziła się do Londynu z powodu problemów imigracyjnych. Teraz przyjeżdżała do Kalifornii z Dzhumanazarovem, który został przyjęty do Stanford Enterprise College, aby przyjąć ofertę pracy w wiodącej kancelarii prawnej Cooley.

Ale nie zdawała sobie sprawy, że prawnicy imigracyjni mogą być bardzo ostrożni. Znalazła prawnika w Palo Alto, który pomógł jej z wizą, poprzez wyszukiwanie w Google. Okazało się to złym posunięciem. Marat powiedziała, że ​​prawnik udzielił jej złej porady, kiedy może złożyć wniosek o zezwolenie na pracę w Kalifornii. Ten błąd spowodował, że nie mogła pracować przez ponad rok. Nie mogła również opuścić kraju.

„Jestem prawnikiem, więc słucham tego, co mówią prawnicy” – powiedział Marat serwisowi TechCrunch. „Niestety, słuchanie ich było druzgocące, ponieważ miesiące później nadal nie byłem w stanie pracować. Otrzymałem ofertę pracy od Cooley”.

Marat ostatecznie dostała pracę w Cooley na trzy lata. Wróciła do tej kancelarii imigracyjnej i pokazała im swój błąd. To również rozpaliło w niej ogień przedsiębiorczości.

Po odejściu z Cooley, aby pracować w McKinsey jako konsultantka ds. zarządzania, Marat ciągle wracała do tego okropnego doświadczenia imigracyjnego. Tak bardzo, że zaczęła się zastanawiać, dlaczego usługi prawne dotyczące imigracji były gorszej jakości, biorąc pod uwagę długi i skomplikowany proces imigracyjny.

Cyfrowe zarządzanie wnioskami imigracyjnymi firmy Alma. (Źródło zdjęcia: Alma)
Źródła obrazów: Alma /

Dowiedziała się, że prawo imigracyjne jest „bardzo rozdrobnione”, co oznacza, że ​​10% rynku należy do jednej kancelarii prawnej, a pozostałe 90% jest podzielone pomiędzy ponad 20 000 kancelarii prawnych.

„Bardzo niewiele dużych kancelarii prawnych oferuje obecnie usługi imigracyjne, ponieważ obsługują głównie osoby fizyczne, a to są małe czeki” – powiedział Marat. „Dlatego, aby uzyskać wizę dla talentu, w większości przypadków ludzie mogą sami złożyć petycję. Nie potrzebują nawet pracodawcy. Cooley, w moim przypadku, nie sponsorowałby wiz, więc musiałem sam to załatwić”.

A gdy pomyślała, co z tym zrobić, Marat postanowiła założyć własną firmę, która tworzy oprogramowanie do sprzedaży prawnikom imigracyjnym. Celem było pomóc im świadczyć lepsze usługi, aby to, co przydarzyło się Marat, nie powtórzyło się.

Po czterech lub pięciu miesiącach sprzedaży tego oprogramowania pięciu kancelariom prawnym zajmującym się prawem imigracyjnym Marat i jej zespół podjęli decyzję o podjęciu badań nad imigracją. W październiku 2023 r. uruchomili Almastartupu zajmującego się technologiami prawnymi opartymi na sztucznej inteligencji, który założyła z innymi imigrantami, w tym byłym kierownikiem ds. inżynierii w Uberze, Shuo Chenem, i byłym kierownikiem projektu Step, Assel Tuleubayevą.

Startup ma na celu uproszczenie procesu wizowego dla technologów, założycieli i badaczy poprzez zapewnienie osobistych doradców prawnych, pomoc w przyspieszeniu przetwarzania dokumentów i cyfrową organizację całego procesu. I podobnie jak inne firmy działające w tej dziedzinie, w tym Migrun, Boundless, Lawfully, Alma chce przyspieszyć wprowadzanie międzynarodowych talentów do amerykańskiego ekosystemu technologicznego, powiedział Marat.

Marat twierdzi, że Alma różni się od niektórych konkurentów tym, że oferuje więcej usług, w tym zatrudnia własnego prawnika specjalizującego się w sprawach imigracyjnych.

„Imigranci zasługują na wysokiej jakości usługi, ponieważ tak wiele zależy od prawnika imigracyjnego, którego znajdziesz” – powiedział Marat. „Wszystkie powtarzalne i przyziemne rzeczy, których prawnicy nienawidzą, możemy zautomatyzować, aby prawnicy faktycznie skupili się na wszystkich klientach i zapewnili naprawdę dobrą strategię, aby uzyskać wyższe wskaźniki akceptacji”.

W rozwoju firmy pomaga 5,1 mln USD w łącznym finansowaniu typu seed i pre-seed, które Alma niedawno zebrała. Firmę wspierają Bling Capital, Forerunner, Village World, NFX, Conviction, MVP, NEA i Silkroad Innovation Hub. Znaczna część finansowania zostanie przeznaczona na nowych pracowników do rozwoju produktów i technologii.

Źródło