Strona główna Technologia Stake pozyskuje 14 mln dolarów, aby przenieść swoją platformę inwestycji cząstkowych w...

Stake pozyskuje 14 mln dolarów, aby przenieść swoją platformę inwestycji cząstkowych w nieruchomości do Arabii Saudyjskiej w Abu Zabi

36
0

Zjednoczone Emiraty Arabskie stoją przed poważnym problemem: rynek nieruchomości kwitnie i nie brakuje nabywców. Według danych czynsze w Dubaju w 2024 r. wzrosły o 23% rok do roku, wracając do poziomu sprzed pandemii, a sprzedaż wzrosła o 18%. Deloitte'aa tendencja wzrostowa wynosi kontynuować przez następne lata.

Bez wątpienia część tego popytu przenosi się na sąsiednie Abu Zabi i prawdopodobnie dlatego państwowy fundusz majątkowy miasta, Mubadala Funding Firm, niedawno wziął udział w rundzie serii A o wartości 14 milionów dolarów zebranej przez spółkę Stake z siedzibą w Dubaju, która wnosi swój ułamkowy majątek platformą inwestycyjną do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich w przyszłym roku.

Seria A była prowadzona przez Center East Enterprise Companions z udziałem Wa'ed Ventures należącego do Aramco oraz prywatnej platformy inwestycyjnej Republic.

Założona przez Manara Mahmassaniego, Ramiego Tabbarę i Ricardo Brizido w 2020 r. spółka Stake zamierza wykorzystać nowe środki pieniężne do realizacji swoich międzynarodowych planów — większość pieniędzy zostanie wykorzystana na wejście do Arabii Saudyjskiej w ciągu najbliższych kilku miesięcy i ekspansję do Abu Zabi w przyszłym roku. Część pieniędzy zostanie również wykorzystana na zaoferowanie w Dubaju większej liczby opcji, takich jak inwestowanie w nieruchomości komercyjne. Startup zebrał do tej pory łącznie 26 milionów dolarów.

Dla Abu Zabi wspieranie agency takich jak Stake, które ułatwiają ludziom uczestnictwo w rynku nieruchomości poprzez zakup udziału w danej nieruchomości, ma sens w zwiększaniu inwestycji na tamtejszym rynku nieruchomości. Z biegiem lat Emirate stał się ośrodkiem mieszkaniowym dla osób, które pracują w Dubaju, ale uważają, że życie w tym mieście jest zbyt kosztowne, a także dobrze wpisuje się w długoterminowy plan Abu Zabi mający na celu dywersyfikację źródeł przychodów z wydobycia ropy i gazu .

Proces Stake jest prosty dla inwestorów w nieruchomości. Umożliwia zakup udziałów w nieruchomości, którą zarządza w imieniu akcjonariuszy i pozwala zarobić część miesięcznych czynszów. Jeśli nieruchomość zostanie sprzedana, inwestorzy również otrzymają część zysku. Stake umożliwia także inwestorom sprzedaż swoich udziałów na rynku wtórnym zwanym Wyjdź z systemu Home windows że otwiera się co sześć miesięcy.

Aplikacja Stawka. Kredyty obrazkowe: Stawka

Obecnie Stake zarządza ponad 200 nieruchomościami z inwestorami z całego świata. Zjednoczone Emiraty Arabskie są domem dla większości swoich klientów, a większość międzynarodowej bazy klientów stanowią mieszkańcy Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu. Około 12% klientów pochodzi z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii

Stake od jakiegoś czasu planowało ekspansję poza Dubaj – pierwotnie zapowiadało wejście do Arabii Saudyjskiej i Egiptu w 2022 r., ale odłożyło te plany, powołując się na niestabilność gospodarczą. Na początku tego roku firma nawiązał współpracę z prywatną platformą inwestycyjną Republic z siedzibą w USA przyciągnąć więcej inwestorów zagranicznych.

Aby przyciągnąć więcej międzynarodowych inwestorów, startup we współpracy z Międzynarodowym Centrum Finansowym w Dubaju (DIFC) oferuje inwestorom, którzy przekażą co najmniej 2 miliony AED (~545 000 USD), złotą wizę (10-letnią odnawialną wizę pobytową) w Dubaju. Program ten wprowadzono w 2019 r., aby przyciągnąć inwestycje zagraniczne do regionu i według doniesień tego typu inicjatywy już przyniosły rezultaty pomagał obcokrajowcom prowadzić inwestycje w nieruchomości w regionie.

Firma twierdzi, że zwraca swoim klientom około 4–7% poprzez przychody z wynajmu. Tabbara, który jest współzałożycielem Mahmassaniego, powiedział TechCrunch, że firma wypłaciła swoim klientom do tej pory 4,5 miliona dolarów dochodu z wynajmu. Dodał, że średnia inwestycja w nieruchomości wynosi 1500 dolarów, a klienci inwestują za pośrednictwem platformy łącznie 5600 dolarów.

Wjazd do Arabii Saudyjskiej

Stake twierdzi, że przewyższył platformy do częściowego inwestowania w nieruchomości z siedzibą w Dubaju, takie jak Inteligentny tłumale w Arabii Saudyjskiej zacznie się od nowa.

W Arabii Saudyjskiej działają już firmy takie jak Awaed i Aseel, które umożliwiają klientom inwestowanie w nieruchomości za pośrednictwem funduszy. Historycznie rzecz biorąc, tylko obywatele Arabii Saudyjskiej mogli posiadać prawo własności do nieruchomości w kraju. W związku z tym spółki inwestujące w nieruchomości tworzą spółki celowe, za pośrednictwem których umożliwiają inwestorom zakup nieruchomości.

„Arabia Saudyjska ma niedawno ukończone i rozwijane nieruchomości warte miliardy. Będziemy korzystać [our] doświadczenie w oferowaniu podobnego, ujednoliconego produktu dla inwestycji w Arabii Saudyjskiej w ramach tej samej aplikacji” – powiedział Mahmassani.

Mahmassani zauważył, że Stake zamierza osiągnąć próg rentowności w Dubaju do końca tego roku i osiągnąć rentowność w przyszłym roku. Startup bada również możliwości nawiązania partnerstw, aby umożliwić mieszkańcom Bliskiego Wschodu inwestowanie w nieruchomości w krajach takich jak USA

Źródło