Strona główna Technologia Raspberry Pi jest obecnie spółką publiczną, ponieważ jej akcje gwałtownie rosną po...

Raspberry Pi jest obecnie spółką publiczną, ponieważ jej akcje gwałtownie rosną po wycenie IPO

20
0

Kto by pomyślał, że Raspberry Pi, producent tanich komputerów jednopłytkowych, stanie się spółką publiczną? A jednak właśnie o to chodzi wydarzenie w tym tygodniu jako Raspberry Pi ceniony ogłosiła dziś rano pierwszą ofertę publiczną po cenie 2,80 funta za akcję, co oznacza wycenę spółki na 542 miliony funtów, czyli 690 milionów dolarów według dzisiejszego kursu wymiany.

Niedługo potem akcje wzrosły do ​​3,70 funtów — co oznacza niezły skok o 32%. Oznacza to, że Raspberry Pi może w procesie IPO zebrać ponad 200 milionów dolarów.

Jeśli jako inwestor detaliczny chcesz kupić akcje Raspberry Pi, nie jest to jeszcze możliwe. Na razie handel jest dostępny tylko dla niektórych akcjonariuszy instytucjonalnych. Inwestorzy indywidualni będą mogli kupować i sprzedawać akcje od piątku.

To notowanie jest także sukcesem londyńskiej giełdy. Chociaż zarówno Deliveroo, jak i Clever prowadzą działalność w Londynie, wiele brytyjskich agency technologicznych decyduje się na wejście na giełdę w USA na NASDAQ lub nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych, ponieważ te rynki akcji są bardziej płynne.

Raspberry Pi jest znane głównie z małych komputerów, które można zaprogramować do wykonywania najróżniejszych zadań, nie wydając zbyt dużo pieniędzy i nie wymagając zbyt dużej mocy. Te komputery oparte na architekturze ARM stały się szczególnie popularne wśród hobbystów technologicznych, którzy chcieli tworzyć serwery multimedialne, konsole do gier retro, interaktywne pulpity nawigacyjne, projekty robotyki i nie tylko.

Niedawno wiele agency przemysłowych rozpoczęło integrowanie Raspberry Pi w swoich urządzeniach i obiektach. Firma raporty że phase przemysłowy i wbudowany reprezentuje 72% jego sprzedaży.

Od momentu powstania Raspberry Pi sprzedało się w 60 milionach egzemplarzy. Tylko w 2023 roku Raspberry Pi wygenerowało 266 milionów dolarów przychodów i 66 milionów dolarów zysku brutto.

Raspberry Pi Ltd, spółka publiczna, jest komercyjną spółką zależną Fundacji Raspberry Pi. Fundacja chce ułatwić naukę kodowania za pomocą taniego, programowalnego komputera. Pozostaje także głównym udziałowcem Raspberry Pi Ltd.

Inni strategiczni akcjonariusze firmy to Arm i Sony Semiconductor Options Company, spółka zależna Sony produkująca czujniki obrazu do smartfonów i innych komponentów. Arm już wcześniej informował, że w drodze notowania publicznego zamierza zwiększyć swoje udziały w Raspberry Pi.

Źródło