- Stworzono roboty nanoskalowe, którymi można sterować zdalnie jako rojem
- Mogą umożliwić precyzyjne leczenie tętniaków mózgu obarczone niskim ryzykiem
Eksperci odkryli, że armie maleńkich robotów magnetycznych mogą leczyć krwawienia w mózgu i „otwierać nowe możliwości w medycynie”.
Naukowcy stworzyli roboty w skali nano – każdy o wielkości około jednej dwudziestej czerwonej krwinki – które można zdalnie sterować jako rój.
Istnieje nadzieja, że umożliwią one precyzyjne i mało ryzykowne leczenie tętniaków mózgu, które są przyczyną około pół miliona zgonów rocznie na całym świecie.
Schorzenie to – wypełnione krwią wybrzuszenie tętnicy mózgowej, które może pęknąć i spowodować śmiertelne krwawienia – może również prowadzić do udaru mózgu i niepełnosprawności.
Zespół, którym kierowała Wydział Inżynierii Uniwersytetu Edynburskiego, przeprowadził testy laboratoryjne, wykorzystując modele tętniaków i królików.
Eksperci odkryli, że maleńkie armie robotów magnetycznych (na zdjęciu) mogą leczyć krwawienia w mózgu i „otwierać nowe granice w medycynie”
Zaprojektowali magnetyczne nanoroboty składające się z leków powodujących krzepnięcie krwi, zamkniętych w powłoce, która topi się w precyzyjnie określonej temperaturze.
Kilkaset miliardów botów wstrzyknięto do tętnicy, a następnie zdalnie, za pomocą magnesów i obrazowania medycznego, przetransportowano do miejsca tętniaka.
Gdy pływak był już na swoim miejscu, naukowcy użyli magnesów, aby połączyć je ze sobą i podgrzać do temperatury topnienia ich powłok. W ten sposób lek został uwolniony w precyzyjnym miejscu, w którym mógł zapobiec lub powstrzymać krwawienie w mózgu.
Zespół naukowców stwierdził, że badanie opublikowane w czasopiśmie Small wskazuje na przyszłość, w której maleńkie roboty będzie można sterować zdalnie i wykonywać skomplikowane zadania w ludzkim ciele w sposób minimalnie inwazyjny.
Może to obejmować ukierunkowane dostarczanie leków, a nawet naprawę narządów.
Dr Qi Zhou, który współprowadził badanie, powiedział: „Nanoroboty otworzą nowe możliwości w medycynie, potencjalnie umożliwiając nam przeprowadzanie napraw chirurgicznych z mniejszym ryzykiem niż w przypadku konwencjonalnych metod leczenia, a także precyzyjne podawanie leków w trudno dostępnych częściach ciała.
„Nasze badanie stanowi ważny krok w kierunku wykorzystania tych technologii w leczeniu poważnych schorzeń w warunkach klinicznych”.
Naukowcy stwierdzili, że badanie wykazało, że nanoboty mają potencjał do transportu leków w określone miejsca bez ryzyka przedostania się ich do krwiobiegu, co ich zdaniem jest kluczowym testem bezpieczeństwa i skuteczności tej technologii.
Powiedzieli również, że nanoboty mogą zmniejszyć potrzebę stosowania implantów w leczeniu tętniaków mózgu, takich jak cewki czy stenty.
Zmniejszyłoby to ryzyko odrzucenia implantu przez organizm i ograniczyłoby konieczność stosowania leków przeciwzakrzepowych, które mogą powodować krwawienia i problemy żołądkowe.
Mamy nadzieję, że umożliwią one precyzyjne i mało ryzykowne leczenie tętniaków mózgu (wizualizacja artystyczna), które są przyczyną około pół miliona zgonów rocznie na całym świecie
Dodali, że wszczepienie implantu do tętniaka może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia wielogodzinnej, żmudnej operacji, ze względu na konieczność poruszania się po skomplikowanej sieci małych naczyń krwionośnych w mózgu.
W skład zespołu weszli również naukowcy z Szóstego Szpitala Ludowego w Szanghaju.
Grupa ta opracowała również nanoroboty do usuwania skrzepów krwi, które, jak twierdzą, mogą okazać się przydatne w leczeniu udarów.