Strona główna Technologia Następne układy Intela do komputerów stacjonarnych mogą zamącić wodę sztucznej inteligencji

Następne układy Intela do komputerów stacjonarnych mogą zamącić wodę sztucznej inteligencji

33
0

Intel

Intel osiąga wielki kamień milowy dzięki Arrow Lake-S, swoim nadchodzącym procesorom stacjonarnym. W końcu te chipy będą pierwszymi, które będą wyposażone w jednostkę przetwarzania neuronowego (NPU) w komputerze stacjonarnym. Jednak, jakkolwiek imponujący może być ten kamień milowy, sam procesor będzie daleki od bycia koniem roboczym AI. W rzeczywistości NPU może być daleki od możliwości zakwalifikowania się do programu Copilot+ PC firmy Microsoft. Dobra wiadomość? To naprawdę nie ma znaczenia.

Zanim przejdziemy do konkretów, warto zauważyć, że Intel nie potwierdził jeszcze specyfikacji Arrow Lake-S. Jednak Jaykihn na X (dawniej Twitter) udostępnił listę różnych specyfikacji, które według plotek mają się pojawić w procesorach. Obejmuje to liczbę bilionów operacji na sekundę (TOPS) dla GPU, CPU i NPU. Tutaj sprawy stają się nieco ryzykowne.

Według przecieku, NPU będzie miał marne 13 TOPS wydajności AI. Dla porównania, procesory Intel Lunar Lake, które można znaleźć tylko w laptopach, oferują 45 TOPS, podczas gdy seria Ryzen AI 300 firmy AMD zwiększa tę liczbę do 50 TOPS. Oba kwalifikują się do certyfikacji Microsoft Copilot+, która wymaga co najmniej 40 TOPS. Dlaczego więc Intel miałby wypuścić produkt nowej generacji z nieco ponad jedną czwartą wydajności AI, którą wprowadził już w laptopach?

To proste: te NPU TOPS nie są naprawdę potrzebne na komputerze stacjonarnym — przynajmniej nie teraz. Sprzęt Toma wskazuje, że NPU są przeznaczone do obsługi obciążeń AI i uczenia maszynowego, mając jednocześnie niewielki wpływ na baterię. Dlatego widzimy te wysokie wartości TOPS w NPU, które znajdują się głównie w ultralekkich laptopach do stacji roboczych. Ponieważ żywotność baterii nie jest problemem dla użytkownika komputera stacjonarnego, jeden z głównych powodów, dla których warto mieć NPU, jest poza zasięgiem.

Zbiór różnych małych ulepszeń/zmian wprowadzanych na pokład Arrow Lake -S.

Wszystkie specyfikacje są „do”, z wyjątkiem TOPS, które mogą przekraczać liczbę podaną na produkcie detalicznym. pic.twitter.com/EyAxyFVZMf

— Jaykihn (@jaykihn0) 9 lipca 2024 r.

Są też inne czynniki. Komputery stacjonarne przeznaczone do obsługi obciążeń AI powinny być wyposażone w oddzielny procesor graficzny, co może być lepszym rozwiązaniem do obsługi AI. Karta RTX 4090 firmy Nvidia oferuje do 1321 AI TOPS, co wyjaśnia, dlaczego jest nadal tak droga prawie dwa lata po premierze. Obecne zapotrzebowanie na AI napędza zarówno laptopy AI, jak i procesory graficzne do komputerów stacjonarnych.

Nawet gdyby Intel wyposażył Arrow Lake-S w bardziej wydajny NPU, byłby on bezużyteczny w porównaniu z dyskretnym GPU z najnowszej generacji Nvidii. Nie musi to być nawet RTX 4090; tańszy GPU i tak będzie lepszy od każdego NPU.

Wygląda na to, że jeśli te specyfikacje są prawdziwe, Intel będzie mógł przykleić etykietę Arrow Lake-S i mówić o pierwszym stacjonarnym NPU dla konsumentów — nawet jeśli będzie to miało niewielki wpływ na rzeczywiste obciążenia AI. Ostatecznie, jeśli procesory miałyby mieć NPU, to dobrze, że NPU nie jest świetne, ponieważ byłoby bardzo mało scenariuszy, w których można by wykorzystać 45 TOPS NPU w środowisku stacjonarnym.

Pozostawia jednak znak zapytania nad pewnymi funkcjami, takimi jak opóźniony Recall. Funkcja ta była dotychczas dostępna wyłącznie na komputerach Copilot+, choć należy założyć, że Microsoft pewnego dnia rozważy wprowadzenie jej na komputery stacjonarne, jeśli okaże się sukcesem.


Źródło