Strona główna Technologia Komicy, uważajcie! AI jest ŚMIESZNIEJSZA niż ludzie, twierdzi badanie – więc czy...

Komicy, uważajcie! AI jest ŚMIESZNIEJSZA niż ludzie, twierdzi badanie – więc czy potrafisz powiedzieć, który z tych dowcipów został napisany przez robota?

26
0

Opowiedzenie dobrze zrobionego dowcipu, który trafi w sedno, może wydawać się wymagające wyjątkowo ludzkiego podejścia.

Są jednak złe wieści dla komików, ponieważ według naukowców z College of Southern California sztuczna inteligencja jest obecnie zabawniejsza niż większość ludzi.

W swoim badaniu ChatGPT był w stanie stworzyć puenty, które w 70 procentach przypadków zostały ocenione jako śmieszniejsze od tych, które wyszły spod ręki człowieka.

A to nie jest temat do śmiechu, ponieważ naukowcy ostrzegają, że roboty piszące dowcipy mogą stanowić „poważne zagrożenie dla zatrudnienia” zawodowych komików.

Czy potrafisz stwierdzić, które z tych dowcipów zostały napisane przez robota?

Opowiadanie wciągających żartów, jak komik Jimmy Carr (na zdjęciu podczas występu na NY Comedy Pageant), nie jest już umiejętnością zarezerwowaną wyłącznie dla ludzi

Czy potrafisz powiedzieć, który dowcip napisał robotic?

1) Uzupełnij lukę: Mniej popularne pomieszczenie w Białym Domu: „__________”,

a: Biały, wyściełany pokój

b: Szafka na przekąski w pokoju sytuacyjnym

c: Buda dla psa

d: Kącik Lincoln Bed room poświęcony spiskowi kosmitów

2) Napisz satyryczny nagłówek wiadomości

a: Lokalny mężczyzna odkrywa nowe emocje, których nadal nie potrafi właściwie opisać

b: Mężczyzna odrzuca propozycję małżeństwa tuż przed zauważalną utratą włosów

c: Naiwny maluch przywiązuje się do 90-letniej babci

d: Badania wykazały, że 98% lokalnych nastolatków komunikuje się teraz wyłącznie za pomocą emoji

Przewiń w dół, aby poznać odpowiedzi!

Aż dotąd powszechnie uważano, że sztuczna inteligencja nie będzie w stanie tworzyć humoru na poziomie ludzkim.

Aby przetestować tę teorię, naukowcy postawili ludzi i sztuczną inteligencję w dwóch komediowych wyzwaniach.

W pierwszym zadaniu poproszono 105 osób o podanie najzabawniejszych odpowiedzi na serię zadań.

Uczestnicy zostali poproszeni o wymyślenie zabawnych zwrotów oznaczających skróty „STD”, „CLAP” i „COW”

Następnie poproszono ich o wykonanie zadania w stylu Mock the Week polegającego na uzupełnianiu luk, odpowiadając na pytania, takie jak „Nadzwyczajne osiągnięcie, którego prawdopodobnie nie umieściłbyś w swoim CV: ________”.

Na koniec poproszono ludzi, aby przygotowali „pieczeń”, udzielając zabawnej, obraźliwej odpowiedzi na wyimaginowaną sytuację.

W jednym z przykładów uczestnikom zadano następujące pytanie: „Wyobraź sobie, że jedna z twoich przyjaciółek chce poznać twoją opinię na temat tego, jak dobrze śpiewa.

„Śpiewa minutę lub dwie, żeby zademonstrować swój głos, a ty się wzdrygasz — to może być najgorsza piosenkarka, jaką kiedykolwiek słyszałeś. Kiedy pyta: „No i jak było?”, postanawiasz być szczery, więc mówisz: „Szczerze mówiąc, słuchanie tego było jak: _____”.

Następnie naukowcy wykorzystali program ChatGPT3.5 do wygenerowania 20 odpowiedzi na każde z zadań, które następnie wymieszali z odpowiedziami ludzi i przekazali 200 sędziom.

Odpowiedzi oceniano w siedmiostopniowej skali: od zera (w ogóle nieśmieszne) do sześciu (bardzo śmieszne).

Naukowcy odkryli, że AI potrafi pisać dowcipy równie zabawne, jak te pisane przez profesjonalnych komików. Zauważają jednak, że AI nie ma umiejętności przekazywania dowcipów, jakie mają komicy-ludzie, tacy jak Michael McIntyre

Naukowcy odkryli, że AI potrafi pisać dowcipy równie zabawne, jak te pisane przez profesjonalnych komików. Zauważają jednak, że AI nie ma umiejętności przekazywania dowcipów, jakie mają komicy-ludzie, tacy jak Michael McIntyre

Odpowiedzi

1) Uzupełnij lukę: Mniej popularne pomieszczenie w Białym Domu: „__________”,

człowiek

b: sztuczna inteligencja

c: Człowiek

d: sztuczna inteligencja

2) Napisz satyryczny nagłówek wiadomości

a: sztuczna inteligencja

b: Człowiek

c: Człowiek

d: sztuczna inteligencja

Co zaskakujące, w 69,5 proc. przypadków uczestnicy uznali odpowiedzi ChatGPT za śmieszniejsze niż te udzielane przez ludzi.

Sztuczna inteligencja przewyższyła ludzi w 87 proc. przypadków w zadaniu „pieczenia” i w 73 proc. przypadków w zadaniu „rozszyfrowywania akronimu”.

Ogółem tylko 26,5 proc. sędziów preferowało odpowiedzi ludzkie, a mniej niż pięć proc. uznało je za równie zabawne.

Główny badacz Drew Gorenz z College of Southern California twierdzi: „Ponieważ ChatGPT nie potrafi samo odczuwać emocji, a mimo to opowiada nowe dowcipy lepiej niż przeciętny człowiek, badania te dowodzą, że nie musisz czuć emocji towarzyszących docenieniu dobrego dowcipu, żeby samemu opowiedzieć naprawdę dobry dowcip”.

Aby jednak dać komedii ludzkiej szansę, naukowcy sprawdzili również, jak ChatGPT sprawdzi się w porównaniu z profesjonalnymi komikami.

Naukowcy dali 217 uczestnikom mieszankę satyrycznych nagłówków z The Onion i tych wygenerowanych przez ChatGPT.

Ponieważ sztuczna inteligencja nie ma dostępu do bieżących wiadomości, naukowcy w ramach treningu przekazali jej 50 ostatnich nagłówków z The Onion.

Jednak profesjonalnym satyrykom z The Onion nie poszło dużo lepiej niż ich kolegom amatorom.

Tylko 48,8 proc. sędziów uznało nagłówki portalu The Onion za śmieszniejsze, 36,9 proc. uznało za lepsze te tworzone przez sztuczną inteligencję, a 14,3 proc. nie wskazało żadnych preferencji.

Sztuczna inteligencja pokonała nawet autorów tekstów w kategorii najlepszego nagłówka: „Mieszkaniec okolicy odkrył nową emocję, ale nadal nie potrafi jej odpowiednio opisać”.

Następna komediowa supergwiazda? AI przewyższyła ludzi w 87 procentach przypadków w zadaniu „roast” i w 73 procentach przypadków w zadaniu akronimowym

Następna komediowa supergwiazda? AI przewyższyła ludzi w 87 procentach przypadków w zadaniu „roast” i w 73 procentach przypadków w zadaniu akronimowym

Drugie miejsce zajął nagłówek w The Onion: „Mężczyzna decyduje się na oświadczyny, gdy utrata włosów staje się zauważalna”.

Chociaż ChatGPT nie zapełni klubów komediowych w najbliższym czasie, badacze ostrzegają, że może to oznaczać katastrofę dla zawodowych komików.

W swoim artykule opublikowanym w PLOS ONE badacze piszą: „Produkcja humoru jest trudna i wysoko ceniona. Najbardziej utytułowani komicy stand-upowi zarabiają 20 milionów dolarów za nagranie 1-godzinnego programu”.

„Obecnie istnieje bezpłatny, publicznie dostępny program LLM, który pozwala szybko i elastycznie generować wiele zabawnych odpowiedzi na wiele różnych pytań”.

Naukowcy zauważają, że ograniczeniem badania było pominięcie opowiadania dowcipów, które są kluczowym elementem humoru.

Nadal jednak twierdzą, że sztuczna inteligencja, taka jak ChatGPT, może mieć ogromny wpływ na przyszłość branż komediowych, takich jak kreskówki czy pisanie scenariuszy.

Autorzy piszą: „Bardziej pozytywne skutki odniesie ten fakt osoba, która po prostu chce czerpać korzyści z urozmaicenia codziennej komunikacji poprzez dodanie do niej dawki humoru”.

„Jednak nasze wyniki wskazują, że dla zawodowych scenarzystów komediowych studia LLM mogą stanowić poważne zagrożenie dla zatrudnienia”.

Źródło