Strona główna Technologia Dysponując kwotą 50 milionów euro do zainwestowania, Italian Founders Fund szuka przedsiębiorców...

Dysponując kwotą 50 milionów euro do zainwestowania, Italian Founders Fund szuka przedsiębiorców o globalnych ambicjach

21
0

Choć finansowanie włoskich start-upów rośnie, kraj ten nadal zajmuje ósme miejsce w Europie pod względem inwestycji VC, według Salon sprzedaży.

Nowo utworzony Włoski Fundusz Założycieli (IFF) ma nadzieję pomóc w nadrobieniu zaległości, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Dysponując 50 milionami euro do zainwestowania w 25 spółek, pozycjonuje się także jako niezależny od sektora, przyjazny założycielom fundusz, który rozumie bolączki przedsiębiorców.

W portfolio IFF znajdują się już cztery spółki, a piąta transakcja jest w przygotowaniu. Jak dotąd ujawniono dwa: Przed platforma badań klientów Glaut w kwietniu IFF przeprowadził rundę finansowania w 2023 r Startup technologiczny HR Jet HR.

„IFF podejmuje wyzwanie stojące przed założycielami na wczesnym etapie rozwoju we Włoszech, polegające na znalezieniu wiodącego inwestora o dużym przekonaniu na etapach przed zalążkiem i zalążkiem” – powiedział TechCrunch associate założyciel IFF Lorenzo Franzi (trzeci od prawej na zdjęciu powyżej).

Niektórzy mogą nie zgodzić się z diagnozą; Do agency VC działających we Włoszech należą już m.in Kapitał wysokiego ryzyka CDP, Przedsięwzięcia Exor, Grupa LVenture, Partnerzy inwestycyjni z Mediolanu, Partnerzy Pariter, Primo PrzedsięwzięciaI Zjednoczone Przedsięwzięcia.

Franzi uważa jednak, że nadal pozostawia to lukę dla kapitału na wczesnym etapie rozwoju. Tak czy inaczej, IFF jawi się jako nowe źródło kapitału dla rynku, na którym startupy otrzymują łącznie znacznie mniej środków niż na przykład francuskie, mimo że oba kraje mają podobną liczbę ludności.

IFF jest także uzupełnieniem akceleratorów takich jak H-FARMi krok w górę od inwestowania przez anioły, w które angażowali się Franzi i inni przedsiębiorcy, którzy stali się sponsorami.

Były dyrektor generalny startupu pralniczego Laundrapp, który do końca 2022 r. został partnerem International Founders Capital, powiedział, że „nieustrukturyzowane” podejście nieodłącznie związane z inwestowaniem przez aniołów biznesu może prowadzić do kilku problemów, takich jak ograniczona analiza, złożone tabele kapitalizacji i niewymiarowe rundy finansowania. IFF może uwzględnić strukturę funduszu w procesie inwestycyjnym, ale także pełnić funkcję praktyczną po dokonaniu inwestycji.

Na przykład IFF był w stanie pomóc spółkom portfelowym w zatrudnieniu kluczowych pracowników, ekspansji handlowej i partnerstwach strategicznych, powiedział Franzi. Dyrektor naczelny Jet HR, Marco Ogliengo, zgodził się z tym stwierdzeniem, zauważając, że wartość dodana IFF wynika z faktu, że jest ono „wspierane przez praktycznie każdego włoskiego założyciela, który odniósł sukces”.

Może to być hiperbola; jednak według Franziego około 100 sponsorów IFF to w rzeczywistości włoscy przedsiębiorcy. Dodał, że pochodzą z różnych pokoleń i różnych sektorów, ale mają wspólny cel: umieścić Włochy na mapie najlepszych miejsc w Europie do otwarcia firmy.

To ambitny cel, zwłaszcza że IFF nie leży w zakresie niektórych bolesnych kwestii: prywatna firma VC niewiele może zrobić, aby zrównoważyć wysokie podatki i formalności. Ostatnio podjęto wysiłki publiczne mające na celu zwiększenie atrakcyjności kraju i jego sektora technologicznego; ale w przeciwieństwie do CDP Capital, którym jest wspierane przez agencje państwoweIFF jest w całości finansowany ze środków prywatnych.

W przypadku braku środków publicznych lub instytucjonalnych partnerów IFF może inwestować tam, gdzie uzna to za stosowne. Wykorzysta tę elastyczność geograficzną do wspierania także włoskich założycieli działających za granicą, a także zagraniczne start-upy zainteresowane wejściem na włoski rynek.

Połączenia zagraniczne działają w obie strony, a celem IFF jest pozyskanie zagranicznych funduszy VC do współinwestycji w jego portfel, zarówno początkowo, jak i w kolejnych rundach. Pomoże także fakt, że część jej płyt LP jest dyrektorami zarządzającymi zagranicznych funduszy i że planuje wspierać włoskich założycieli o globalnych ambicjach.

Globalne włoskie start-upy obejmują Zginanie łyżek, właściciela popularnych aplikacji i usług, takich jak Evernote i Meetup, których wartość wyceniana jest na 2,55 miliarda dolarów. I z seryjnymi włoskimi przedsiębiorcami Wracając do domu do zakładania kolejnych przedsięwzięć, wydaje się właściwe, że mają teraz fundusz prowadzony przez założycieli, który będzie je wspierał.

IFF będzie zarządzany przez Stolica KOINOSfundusz non-public fairness, który rozwija się w kierunku VC, którego dyrektor generalny, Marco Morgese, odnotował przykłady funduszy prowadzonych przez założycieli na innych rynkach, takich jak Founders Fund w USA czy ostatnio Galion.exe we Francji.

Obserwowanie, jak IFF wdraża ten mannequin we Włoszech, to kolejny znak, że ekosystem dojrzewa. Jeśli chodzi o kapitał wysokiego ryzyka, liczby są coraz lepsze, ale nadal pozostaje wiele do zrobienia. „We Włoszech kwestionowanie established order w zakresie procesów, szybkości i nastawienia na przedsiębiorcę jest niezbędne” – powiedział Franzi.

Źródło