Strona główna Technologia Apple wkracza do wyścigu sztucznej inteligencji: jak gigant technologiczny osadza sztuczną inteligencję...

Apple wkracza do wyścigu sztucznej inteligencji: jak gigant technologiczny osadza sztuczną inteligencję we WSZYSTKICH Twoich urządzeniach i aplikacjach, czy ci się to podoba, czy nie – w tym usuwa osoby ze zdjęć i śledzi Twoją rodzinę podczas lotów

22
0

Po miesiącach milczenia na temat swoich ambicji związanych ze sztuczną inteligencją Apple wkroczył w wyścig sztucznej inteligencji, ogłaszając w poniedziałek wystawny produkt.

Podczas swojej Worldwide Developer Convention (WWDC) wielomiliardowy gigant technologiczny zapowiedział nową erę technologii, nazwaną „Apple Intelligence”.

Apple Intelligence to w zasadzie odlotowa marka odzwierciedlająca nowo odkryte przez firmę Apple skupienie się na sztucznej inteligencji, zapoczątkowane ogromnym sukcesem chatbota ChatGPT 18 miesięcy temu.

Oznacza to, że sztuczna inteligencja będzie szeroko obecna na urządzeniach i aplikacjach Apple – czy ci się to podoba, czy nie.

Chociaż Apple twierdzi, że technologia ta zapoczątkuje „nowy rozdział w innowacjach Apple”, wydaje się, że nie wszyscy się z tym zgadzają, a Elon Musk dramatycznie ostrzegł, że po tych wiadomościach zakaże sprzedaży urządzeń Apple w swoich firmach.

„Apple Intelligence” odnosi się do szeregu nowych funkcji opartych na sztucznej inteligencji, które pojawią się w nadchodzącej aktualizacji oprogramowania Apple, iOS 18, od emoji generowanych przez sztuczną inteligencję po nową wersję Siri korzystającą z ChatGPT, osławionego chatbota OpenAI

Nowa, szeroko zakrojona obecność sztucznej inteligencji w oprogramowaniu Apple – biorąc pod uwagę markę „Apple Intelligence” – obejmuje dokumenty podsumowujące sztuczną inteligencję w Mail i Notatkach oraz sztuczną inteligencję generującą obrazy o nazwie „Image Playground”, a także integrację ChatGPT z Siri

Nowa, szeroko zakrojona obecność sztucznej inteligencji w oprogramowaniu Apple – biorąc pod uwagę markę „Apple Intelligence” – obejmuje dokumenty podsumowujące sztuczną inteligencję w Mail i Notatkach oraz sztuczną inteligencję generującą obrazy o nazwie „Picture Playground”, a także integrację ChatGPT z Siri

Podczas uroczystości odsłonięcia dyrektor generalny Tim Prepare dinner powiedział, że Apple Intelligence wyznacza „nowy rozdział w innowacjach Apple” i „odmieni to, co użytkownicy mogą zrobić z naszymi produktami”.

„Nasze unikalne podejście łączy generatywną sztuczną inteligencję z osobistym kontekstem użytkownika, aby zapewnić naprawdę przydatne informacje” – powiedział Prepare dinner.

Gigant technologiczny z wielkim szacunkiem ogłosił Apple Intelligence „systemem inteligencji osobistej, który łączy moc modeli generatywnych z kontekstem osobistym w celu dostarczania inteligencji”.

Mówiąc prościej, jest to ogólny termin określający wszystkie zadania, które sztuczna inteligencja będzie w stanie wykonać na Twoim iPhonie, iPadzie i komputerze Mac – pod warunkiem, że będzie wyposażony w nadchodzące oprogramowanie iOS 18 i niezwykle ważny układ AI w urządzeniu .

Zadania te obejmują emoji generowane przez sztuczną inteligencję w aplikacji Wiadomości, dokumenty podsumowane przez sztuczną inteligencję w Mail i Notatkach oraz sztuczną inteligencję generującą obrazy o nazwie „Picture Playground”.

Użytkownicy iOS 18 zostaną zapytani przed wysłaniem jakichkolwiek pytań do ChatGPT wraz z dokumentami lub zdjęciami, a następnie Siri przedstawi odpowiedź

Użytkownicy iOS 18 zostaną zapytani przed wysłaniem jakichkolwiek pytań do ChatGPT wraz z dokumentami lub zdjęciami, a następnie Siri przedstawi odpowiedź

Nowe narzędzie Oczyszczanie w aplikacji Zdjęcia firmy Apple może identyfikować i usuwać „obiekty rozpraszające” w tle zdjęcia

Nowe narzędzie Oczyszczanie w aplikacji Zdjęcia firmy Apple może identyfikować i usuwać „obiekty rozpraszające” w tle zdjęcia

Jakie urządzenia dostaną Apple Intelligence?

iPhone'y

  • iPhone'a 15 Professional Maxa
  • iPhone’a 15 Professional

iPady

  • iPad Professional (M1 i nowsze)
  • iPad Air (M1 i nowsze)

komputery Mac

  • MacBook Air (M1 i nowsze)
  • MacBook Professional (M1 i nowsze)
  • iMac (M1 i nowsze)
  • Mac mini (M1 i nowsze)
  • Mac Studio (M1 Max i nowsze)
  • Mac Professional (M2 Extremely)

Uwagi: Apple Intelligence wymaga do działania aktualnego układu AI w urządzeniu – np. A17 Professional (w iPhone'ach) lub M1 lub nowszych (w iPadach i komputerach Mac).

Muszą mieć system iOS 18 (iPhone), iPadOS 18 (iPad) lub macOS Sequoia (Mac)

Dostępna jest także funkcja „Wspomnienia filmów”, w ramach której sztuczna inteligencja może wybrać najlepsze zdjęcia i filmy na podstawie opisu użytkownika z jego biblioteki multimediów.

Tymczasem nowe narzędzie Clear Up oparte na sztucznej inteligencji pozwala użytkownikom usuwać „obiekty rozpraszające” z tła zdjęcia – bardzo podobnie do „orwellowskiej” technologii edycji zdjęć firmy Google.

Jednak największym odkryciem jest integracja niezwykle popularnego chatbota OpenAI ChatGPT z Siri, wbudowanym wirtualnym asystentem Apple.

Dzięki lepszym „możliwościom rozumienia języka” udostępnionym przez ChatGPT Siri będzie pomagać użytkownikom w korzystaniu z wielu aplikacji i „przyspieszać codzienne zadania”, twierdzi Apple.

Na przykład użytkownik może powiedzieć: „Włącz ten podcast, który polecił Jamie”, a Siri zlokalizuje i odtworzy odcinek, bez konieczności zapamiętywania, czy wspomniano o nim w SMS-ie, czy w e-mailu.

Albo mogą zapytać: „Kiedy wyląduje samolot mamy?”. a Siri znajdzie szczegóły lotu i porówna je ze śledzeniem lotu w czasie rzeczywistym, aby określić czas przylotu.

Apple nalega, aby informacje o prywatnych użytkownikach i ich zapytania nie były rejestrowane ani przechowywane przez Siri, w przeciwieństwie do zwykłej wersji ChatGPT.

Jednak Elon Musk należy do tych, którzy tego nie kupują, ponieważ napisał na Twitterze, że Apple „sprzedaje Cię w dół rzeki”, przekazując Twoje dane OpenAI.

Thomas Husson, główny analityk w firmie Forrester, powiedział, że sztuczna inteligencja zapewni „prawie niewidoczne doświadczenia, których konsumenci nie będą świadomi ani nawet o tym nie wiedzą”.

Emoji generowane przez sztuczną inteligencję: w aplikacji Wiadomości użytkownicy mogą wpisać krótki opis (np. „buźka relaksująca w ogórkach”), aby otrzymać unikalny emoji do wysłania komuś

Emoji generowane przez sztuczną inteligencję: w aplikacji Wiadomości użytkownicy mogą wpisać krótki opis (np. „buźka relaksująca w ogórkach”), aby otrzymać unikalny emoji do wysłania komuś

„Apple Intelligence stale wykorzystuje informacje znajdujące się na urządzeniu i kontekst osobisty za kulisami, aby automatycznie poprawiać wygodę użytkownika” – powiedział Husson.

„Rzeczywiście nasuwa się pytanie, czy istnieje przycisk włączania/wyłączania?”

„Nie sądzę i jest to kolejny dowód na to, że generatywna sztuczna inteligencja przeniknie do życia konsumentów”.

Paolo Pescatore, analityk w PP Foresight, powiedział, że sztuczna inteligencja jest „głęboko i szeroko zintegrowana ze wszystkimi aplikacjami, urządzeniami i doświadczeniami”.

„Będzie to oznaczać, że użytkownicy będą mogli osiągnąć znacznie więcej w swoim codziennym życiu – więcej zaoszczędzonego czasu, więcej lifehacków, płynniejsze interakcje, bardziej kreatywne sposoby komunikacji i więcej zabawy” – powiedział.

iOS 18 – który ma pojawić się we wrześniu – będzie kompatybilny z wieloma starymi modelami iPhone’a, w tym iPhone’em 14, iPhonem 13 i iPhonem 12.

Jednak według witryna AppleApple Intelligence potrzebuje do działania aktualnego układu AI w urządzeniu – A17 Professional (w iPhone'ach) lub M1 lub nowszym (w iPadach i komputerach Mac).

W obecnej sytuacji jedynymi dwoma iPhone'ami, które otrzymają Apple Intelligence, są iPhone 15 Professional i iPhone 15 Professional Max – ale nie iPhone 15 w standardowej wersji.

Jednak sztuczna inteligencja stanie się jeszcze bardziej wszechobecna na urządzeniach Apple w miarę pojawiania się nowych urządzeń i wycofywania starszych urządzeń bez wymaganych chipów AI.

WZROST JABŁKA za bilion dolarów

1976: Założyciele Steve Jobs, Steve Wozniak i Ronald Wayne utworzyli firmę 1 kwietnia 1976 roku, zajmując się sprzedażą zestawów komputerowych hobbystom, z których każdy został zbudowany przez Wozniaka.

Pierwszym produktem był Apple I.

1977: Apple wypuściło w czerwcu Apple II, który był pierwszym komputerem PC przeznaczonym na rynek masowy.

Steve Jobs prezentuje nowy komputer Macintosh firmy Apple Computer Corporation 6 lutego 1984 w Kalifornii.

Steve Jobs prezentuje nowy komputer Macintosh firmy Apple Laptop Company 6 lutego 1984 w Kalifornii.

1981: Jobs został prezesem.

1984: Komputer Macintosh został zaprezentowany podczas przerwy reklamowej podczas Tremendous Bowl, a później został oficjalnie zaprezentowany podczas wydarzenia inaugurującego. Rok później została przerwana, a Jobs opuścił firmę.

1987: Apple wypuściło komputer Macintosh II, pierwszy kolorowy komputer Mac.

1997: Apple ogłasza, że ​​nabędzie oprogramowanie NeXT w ramach transakcji o wartości 400 milionów dolarów, która zakłada powrót Jobsa do Apple jako tymczasowy dyrektor generalny. Oficjalnie objął tę rolę w 2000 roku.

Ówczesny dyrektor generalny Apple, Steve Jobs, z iPhonem

Ówczesny dyrektor generalny Apple, Steve Jobs, z iPhonem

2001: Apple wprowadziło iTunes, OS X i iPoda pierwszej generacji.

Pierwszy odtwarzacz muzyczny iPod MP3 został zaprezentowany 23 października 2001 roku podczas imprezy w Cupertino i mógł pomieścić do 1000 utworów.

2007: Apple prezentuje iPhone'a.

2010: Zaprezentowano pierwszego iPada.

2011: Jobs zrezygnował w 2011 roku z powodu choroby, przekazując stanowisko dyrektora generalnego Timowi Cookowi. Jobs zmarł w październiku na raka trzustki.

2014: Apple zaprezentowało Apple Watch. Zaprezentowała także swoje pierwsze większe iPhone’y – 6 i 6 Plus.

2015: Po zakupie Beats od Dr Dre firma Apple uruchomiła Apple Music, aby konkurować ze Spotify i innymi usługami strumieniowego przesyłania muzyki.

2016: Apple wrócił do swoich korzeni i ogłosił 4-calowy iPhone SE. Tymczasem firma jest uwikłana w spór prawny z FBI, w ramach którego agencja żąda dostępu do zablokowanego telefonu używanego przez Syeda Farooka, który zginął w strzelaninie po przeprowadzeniu wraz z żoną śmiercionośnego grudniowego ataku w San Bernardino w Kalifornii. Nakaz sądu został unieważniony 28 marca po tym, jak FBI stwierdziło, że osobie trzeciej udało się odblokować urządzenie.

2017: Apple wprowadza iPhone'a X, w którym usunięto przycisk Residence, aby ustąpić miejsca futurystycznemu projektowi obejmującemu całą powierzchnię ekranu oraz nowemu systemowi FaceID, który wykorzystuje zaawansowane czujniki i lasery do odblokowywania telefonów za pomocą samej twarzy właściciela.

Dyrektor generalny Apple, Steve Jobs, przemawia na wydarzeniu Apple w siedzibie Apple w Cupertino w Kalifornii.

Dyrektor generalny Apple, Steve Jobs, przemawia na wydarzeniu Apple w siedzibie Apple w Cupertino w Kalifornii.

2018: Po raz pierwszy w historii firmy Apple wprowadza nowe funkcje w swoim najnowszym systemie operacyjnym iOS 12, które zachęcają użytkowników do zarządzania urządzeniami i spędzania na nich mniej czasu. Posunięcie to było efektem mocno sformułowanego listu akcjonariuszy, w którym nawoływano firmę do zajęcia się rosnącym problemem uzależnienia od smartfonów wśród dzieci i nastolatków.

2019: W styczniu Apple odnotowuje pierwszy od dekady spadek przychodów i zysków. Dyrektor generalny Tim Prepare dinner częściowo obwinił gwałtowny spadek przychodów z Chin.

2020: W marcu Apple zamyka wszystkie swoje sklepy detaliczne poza Chinami w odpowiedzi na koronawirus.

2021: Podczas kwietniowego wirtualnego wydarzenia on-line dyrektor generalny Tim Prepare dinner ogłosił, że celem Apple jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w ramach Dnia Ziemi. Jeszcze w tym samym roku ogłoszono iPhone'a 13.

2022: We wrześniu zaprezentowano iPhone'a 14. Jedną z nowych funkcji był nowy czujnik wykrywający wypadek samochodowy, a także ulepszony system kamer.

2023: Apple przywróciło swój „Residence Pod” po zaprzestaniu produkcji pierwszej generacji. „Residence Pod” może być postrzegany jako alternatywa dla Amazon Alexa lub Google Residence, ponieważ jest obsługiwany za pomocą poleceń głosowych.

Źródło