Strona główna Sporty Wokół CFL: Dlaczego rozgrywający Alouettes, Tyson Philpot, „to prawdziwy expertise”

Wokół CFL: Dlaczego rozgrywający Alouettes, Tyson Philpot, „to prawdziwy expertise”

10
0

Pat Sheahan jest trenerem uniwersyteckiej drużyny futbolowej w Kanadzie od 1984 r., więc wie co nieco o tym, jak kandydaci U Sports activities wypadają w porównaniu z czołową konkurencją.

Co sądzi o przyszłości wschodzącej gwiazdy Montreal Alouettes, Tysona Philpota?

„Ten dzieciak to prawdziwy expertise” – powiedział Sheahan o łapaczu podań, którego trenował przez dwa lata jako koordynator ofensywy na Uniwersytecie w Calgary.

„Nie potrafię sobie nawet wyobrazić, jaki ma potencjał. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby grał w NFL. A jeśli nie, może grać 12–14 lat w CFL”.

23-letni Philpot awansował w tym roku na pozycję nr 1 w Montrealu, po tym jak Austin Mack dostał szansę gry w NFL z Atlantą. Jak dotąd, wszystko świetnie.

Po złapaniu podania dającego zwycięstwo w Gray Cup w ubiegłym roku i zdobyciu najważniejszej kanadyjskiej nagrody w lidze, Philpot zajmuje drugie miejsce w CFL z 564 jardami i zdobył cztery przyłożenia w tym sezonie dla niepokonanych Als (5-0).

Minęło 14 lat, odkąd Kanadyjczyk zakończył sezon, w którym przewodził lidze CFL w kategorii odbiorców — był to Andy Fantuz z Saskatchewan Roughriders w 2010 roku. Philpot wydaje się gotowy, by przerwać tę posuchę.

Według statystyk CFL, Philpot jest na dobrej drodze do złapania 144 piłek i uzyskania 2030 jardów – oba te wyniki byłyby kanadyjskimi rekordami.

„Nie wygląda jak kanadyjski dzieciak (tylko) próbujący odnieść sukces. Jest gwiazdą” – powiedział Sheahan.

Sheahan objął stanowisko koordynatora ofensywy w Calgary w 2019 roku, po tym jak Queen's Gaels zerwali współpracę ze swoim wieloletnim trenerem głównym, który poprowadził szkołę z Kingston w Ontario do Pucharu Vaniera w 2009 roku, odnosząc zwycięstwo nad Dinos.

W 2019 roku w Calgary Sheahan zastąpił swojego syna Ryana, który przyjął posadę głównego trenera w Guelph. Rok wcześniej Ryanowi udało się zrekrutować Philpota i jego brata bliźniaka Jalena — również rozgrywającego — do Calgary. Ich ojcem jest były gwiazdor BC Lions, rozgrywający Cory Philpot.

Tyson doznał kontuzji stopy w pierwszym meczu sezonu '19, ale wrócił na play-offy. Pomógł silnej ofensywie Dinos stać się o wiele lepszą w biegu po tytuł Vanier Cup — trzeci Sheahan z tak wieloma szkołami (pierwszy zdobył jako koordynator ofensywy w McGill w 1987).

„Gratulacje dla niego. W dzisiejszych czasach wystarczająco dużo osób wpada w ucho dzieciakom (mówiąc) 'wiesz co, nie jestem pewien, dokąd zmierza drużyna, może zostaw to na przyszły rok i nie ryzykuj dalszych kontuzji'” – powiedział Sheahan. „Ale wrócił i odegrał wielką rolę w play-offach. To był potężny cios 1-2 przed mistrzostwami krajowymi”.

Po odwołaniu sezonu 2020 z powodu COVID-19, Jalen i Tyson zajęli w 2021 roku pierwsze dwa miejsca w kraju w kategorii przyjęć.

„Zostałem oskarżony o to, że nie podawałem im piłki wystarczająco często. I muszę się z nimi zgodzić, prawdopodobnie powinienem był podawać im piłkę trochę częściej” – powiedział Sheahan.

Po ich wyróżniających się sezonach 2021, obaj zostali wybrani w pierwszej rundzie draftu CFL 2022. Jalen był piąty do Calgary Stampeders; Tyson dziewiąty do Montreal.

„(Przed draftem, Alouettes GM) Danny Maciocia zapytał mnie, kto jest lepszy. Powiedziałem, żeby wybrać obu” – zaśmiał się Sheahan. „Powiedział: „Nie mogę mieć obu”, a ja powiedziałem: znajdź sposób. Obaj są zwycięzcami”.

Kariera Jalena załamała się w zeszłym roku, kiedy doznał kontuzji ścięgna udowego, która zakończyła jego sezon, ale już na początku sezonu 2024 pokazał pewne obiecujące wyniki.

Sheahan uważa, że ​​Jalen również może osiągnąć wysoki poziom i po prostu nie miał szczęścia z kontuzjami. Tyson jednak wygrał braterską walkę w zeszłym tygodniu, łapiąc 12 piłek na 134 jardy w wygranym 30-26 meczu Montreal z Calgary. Miał tylko jedną stratę piłki, więc nie był to idealny mecz.

„Trudno mówić o jednym i nie mówić o drugim” – powiedział Sheahan. „Oni dwaj to nie tylko świetni odbiorcy, to świetni futboliści i twardziele. Będą blokować facetów i wkładać tam swoją twarz. To wybuchowe dzieciaki. Rozumieją całą ideę bycia kompletnym futbolistą. Są piekielnie konkurencyjni i chcą wygrać wszystko na treningach”.

Sheahan, który przez kilka lat pracował jako trener linii ofensywnej w Guelph, gdzie wraz ze swoim synem przechodził na emeryturę. W tym roku wraca do Calgary, aby pełnić tę samą funkcję pod wodzą Ryana, który jest obecnie głównym trenerem Dinos.

14 września, dzień po tym, jak Dinos są w Saskatchewan, Stampeders podejmą Alouettes. Będzie to wspaniała okazja dla Sheahana, aby zobaczyć dwóch najbardziej utalentowanych graczy, których trenował w swojej długiej karierze.

Maciocia, której Als wygrało 13 meczów z rzędu, licząc od ubiegłego sezonu, może spodziewać się wiadomości tekstowej od Sheahana w tym tygodniu.

„Wszystkie inne wiadomości, jakie mam do Maciocii” – powiedział Sheahan – „brzmią: »rzuć piłkę do (nr.) 6«”.

Wygląda na to, że Maciocia, trener Als Jason Maas i rozgrywający Cody Fajardo są zgodni.

QB czy nie QB

Cameron Dukes pozostaje rozgrywającym Toronto Argonauts w czwartkowym meczu w Montrealu, ale ten debiutujący zawodnik jest pod lupą po tym, jak w dwóch ostatnich meczach, po dwóch udanych pojedynkach na otwarcie sezonu, zaliczył słabe występy.

Chad Kelly może wrócić po zawieszeniu po dziewięciu meczach, natomiast obecnym zmiennikiem jest doświadczony Nick Arbuckle.

Tymczasem były dobre wieści dla Ottawa Redblacks, ponieważ rozgrywający Dru Brown został wymieniony jako ograniczony uczestnik pierwszego treningu tygodnia w środę po tym, jak został usunięty z zeszłotygodniowego meczu w Winnipeg z powodu urazu głowy. Redblacks mają nadzieję, że Brown będzie mógł rozpocząć niedzielę w Edmonton przeciwko Elks.

W tym tygodniu Bombers również odnotowali pozytywny rozwój sytuacji, ponieważ gwiazda QB Zach Collaros powróciła na treningi po opuszczeniu meczu w zeszłym tygodniu z powodu kontuzji klatki piersiowej. Oczekuje się, że w piątek zagra przeciwko Calgary Stampeders.

Gra tygodnia

Stawką jest pierwsze miejsce na Zachodzie, gdzie w sobotę BC Lions podejmą Saskatchewan Roughriders.

BC wygrało cztery mecze z rzędu po tym, jak na początku sezonu poniosło porażkę w Toronto.

Roughriders, pod wodzą trenera pierwszego roku Coreya Mace'a, odnieśli imponujące zwycięstwo nad Argos w zeszłym tygodniu, a QB Shea Patterson po raz pierwszy w karierze zastąpił kontuzjowanego Trevora Harrisa. Produkt College of Michigan czeka w tym tygodniu trudniejszy check.

Oto pełny harmonogram na 6. tydzień.

Czwartek, 11 lipca: Toronto Argonauts (2-2) kontra Montreal Alouettes (5-0), 19:30 czasu wschodniego
Piątek, 12 lipca: Calgary Stampeders (2-2) kontra Winnipeg Blue Bombers (1-4), 20:30 czasu wschodniego / 19:30 czasu lokalnego
Sobota, 13 lipca: Saskatchewan Roughriders (4-0) kontra BC Lions (4-1), 19:00 czasu wschodniego / 16:00 czasu lokalnego
Niedziela, 14 lipca: Ottawa Redblacks (2-2) kontra Edmonton Elks (0-4), 19:00 czasu wschodniego / 17:00 czasu lokalnegoŹródło