Strona główna Sporty Pytania i odpowiedzi dotyczące meczu Man Metropolis vs Premier League: Dlaczego podjęto...

Pytania i odpowiedzi dotyczące meczu Man Metropolis vs Premier League: Dlaczego podjęto kroki prawne? Czy jakieś inne kluby wspierają sprawę Metropolis? I co zwycięstwo oznaczałoby dla reszty dywizji?… Prywatne przesłuchanie rozpoczyna się DZIŚ

22
0

Manchester Metropolis podjął kroki prawne przeciwko Premier League, co jest bezprecedensowym posunięciem, jakiego nigdy wcześniej nie widziano w angielskiej piłce nożnej.

Wydarzenie to pojawia się w kontekście 115 rzekomych zarzutów naruszenia zasad finansowych Premier League, które zostały już postawione mistrzom, a sprawa jest w toku, a która wciąż toczy się w kontekście ciągłej dominacji Metropolis w lidze.

Choć nie wyznaczono konkretnej daty tego długo oczekiwanego procesu, rozprawa ma się rozpocząć w listopadzie i potrwać około sześciu tygodni.

Klub w dalszym ciągu stanowczo zaprzeczał oskarżeniom, a teraz zszokował społeczność piłkarską, podejmując własne kroki prawne przeciwko Premier League. Ale dlaczego poszli na legalną drogę? Jakie są ich szanse na sukces? Czy mają wsparcie ze strony innych klubów?

Mail Sport odpowiada na wszystkie kluczowe pytania, a prywatna rozprawa arbitrażowa pomiędzy Metropolis a Premier League ma rozpocząć się dzisiaj.

Man Metropolis podjął kroki prawne przeciwko Premier League, a prywatne przesłuchanie ma się rozpocząć dzisiaj

Premier League oskarżyła już Man City o 115 rzekomych naruszeń zasad finansowych (na zdjęciu: dyrektor generalny Premier League Richard Masters)

Premier League oskarżyła już Man Metropolis o 115 rzekomych naruszeń zasad finansowych (na zdjęciu: dyrektor generalny Premier League Richard Masters)

Dlaczego podjęto kroki prawne?

Metropolis zdecydowało się podjąć kroki prawne, ponieważ uważa, że ​​obecne zasady Premier League ograniczają je i stawiają w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z rywalami.

W swoim twierdzeniu określili obecne ograniczenia mianem „tyranii większości”.

Kiedy Metropolis przejęło drużynę w 2008 roku, Manchester United zdobył już 10 tytułów mistrza Anglii, a Metropolis także doganiało takie drużyny jak Arsenal, Chelsea i Liverpool.

Aby załatać tę lukę, Metropolis było zależne od przychodów komercyjnych, czego przykładem jest umowa sponsorska z liniami Etihad Airways, które mają powiązania z właścicielami klubu z Abu Zabi.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi transakcji z podmiotami stowarzyszonymi (ATP) Premier League polega na niezależnej firmie w celu ustalenia uczciwej ceny w przypadku przychodów komercyjnych, takich jak umowy sponsorskie.

Metropolis chce przepisów ograniczających kwotę, jaką firmy powiązane z właścicielami klubów mogą wydawać na umowy sponsorskie, co doprowadziło do podjęcia przez nie działań przeciwko Premier League.

City i jego właściciel szejk Mansour (ubrany na brązowo) są niezadowoleni z obecnych zasad ATP

Metropolis i jego właściciel szejk Mansour (ubrany na brązowo) są niezadowoleni z obecnych zasad ATP

Jakie są aktualne zasady transakcji ze stronami stowarzyszonymi?

Oto zasady, które leżą u podstaw tej sprawy.

Twierdzą, że kluby, a także ich zawodnicy, menedżerowie i wyżsi działacze muszą je na bieżąco informować podczas prowadzenia interesów z podmiotami powiązanymi.

Podmioty stowarzyszone są postrzegane jako spółki składające się z osób, które mają jakikolwiek interes w klubie, w tym z perspektywy finansowej.

Przy każdej transakcji Premier League przeprowadzi kontrolę, aby upewnić się, że dany klub zarejestrował godziwą wartość rynkową.

Kiedy po raz pierwszy wprowadzono zasady dotyczące transakcji ze stronami stowarzyszonymi?

Zasady ATP po raz pierwszy weszły w życie wkrótce po zakupie Newcastle przez Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej (PIF) w październiku 2021 r.

Przejęcie to zostało szczegółowo przeanalizowane i zajęło ponad rok, po tym jak po raz pierwszy zarejestrowano zainteresowanie kupnem klubu od Mike'a Ashleya.

Pojawiły się obawy, że Newcastle może próbować wykorzystać umowy handlowe na Bliskim Wschodzie, podpisując kontrakty z górnego krańca skali wartości rynkowej, aby przejść z klubu walczącego ze spadkiem do klubu mogącego powalczyć o czołowe miejsca w tabeli.

Premier League wprowadziła nowe zasady, aby zapewnić sprawiedliwy sposób obliczania przychodów komercyjnych dla wszystkich drużyn z najwyższej półki.

Ostatnia aktualizacja zasad miała miejsce w lutym.

Zasady ATP zostały po raz pierwszy wprowadzone wkrótce po zakończeniu przejęcia Newcastle przez Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej (PIF).

Zasady ATP zostały po raz pierwszy wprowadzone wkrótce po zakończeniu przejęcia Newcastle przez Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej (PIF).

Czy inne kluby wspierają sprawę Metropolis?

Wsparcie nie byłoby właściwym słowem, ale Mail Sport ujawnił w zeszłym tygodniu, że co najmniej trzy kluby – w tym Newcastle – solidaryzują się ze sprawą Metropolis.

Rozumie się również, że Chelsea i Aston Villa mają uzasadnione obawy Metropolis, ponieważ zespoły Premier League starają się mieć pewność, że przestrzegają zasad Premier League dotyczących zysków i zrównoważonego rozwoju (PSR).

Współwłaściciel Villi, egipski miliarder Nassef Sawiris, jest blisko prezesa miasta Khaldoona Al Mubaraka i podziela frustrację związaną z narzuconymi limitami wydatków.

Chelsea ma pewne współczucie dla sprawy prawnej City przeciwko Premier League

Chelsea ma pewne współczucie dla sprawy prawnej Metropolis przeciwko Premier League

Współwłaściciel Aston Villi, Nassef Sawiris (na zdjęciu) jest bliskim przyjacielem prezesa City i podziela frustrację związaną z ograniczeniami wydatków

Współwłaściciel Aston Villi, Nassef Sawiris (na zdjęciu) jest bliskim przyjacielem prezesa Metropolis i podziela frustrację związaną z ograniczeniami wydatków

Co się stanie, jeśli Metropolis wygra?

Inne czołowe kluby obawiają się, że zwycięstwo Metropolis może zachwiać równowagą konkurencyjną w Premier League.

Mail Sport ujawnił wyłącznie, że szefowie klubów „tracą głowę” w związku z batalią prawną i przyjmuje się, że od 10 do 12 klubów dostarczyło informacji wspierających Premier League.

Jeśli Metropolis wygra spór, może to mieć poważny wpływ na transfery, potencjalnie doprowadzić do likwidacji PSR i otworzyć możliwość rozgrywania meczów za granicą.

Mogłoby to również wzmocnić ich pozycję, jeśli chodzi o obronę przed 115 zarzutami postawionymi im jeszcze w tym roku.

Jeden z dyrektorów klubu bardzo jasno wyraził swoje odczucia Mail Sport, gdy zapytano go, co zwycięstwo Metropolis będzie oznaczać dla reszty ligi, po prostu odpowiedział, że sprawi, że będą się zastanawiać: „o co chodzi?”.

Manchester Metropolis – 115 opłat FFP
Rodzaj naruszenia Liczba zarzutów związanych z naruszeniem Information rozprawy Information decyzji
Niedostarczenie dokładnych i aktualnych informacji finansowych za lata 2009-10 do 2017-18 54
Niedostarczenie dokładnych raportów finansowych dotyczących wynagrodzeń zawodników i menedżerów w latach 2009–2010–2017–2018 14
Nieprzestrzeganie przepisów UEFA, w tym Regulaminu klubowego i licencyjnego UEFA oraz Regulaminu finansowego Truthful Play 5 Jesień 2024 Lato 2025
Naruszenia przepisów dotyczących rentowności i zrównoważonego rozwoju Premier League od sezonu 2015-16 do sezonu 2017-18 włącznie 7
Brak współpracy w ramach dochodzeń Premier League od grudnia 2018 r. do chwili obecnej 35
Zespół Pepa Guardioli w biegu zdobył cztery tytuły mistrzowskie, a niektóre kluby obawiają się, że równowaga konkurencyjna w Premier League zakończy się, jeśli City wygra ich sprawę

Zespół Pepa Guardioli w biegu zdobył cztery tytuły mistrzowskie, a niektóre kluby obawiają się, że równowaga konkurencyjna w Premier League zakończy się, jeśli Metropolis wygra ich sprawę

Co się stanie, jeśli Metropolis przegra?

Jeśli postępowanie prawne nie zakończy się sukcesem, stosunki Metropolis z Premier League osiągną najniższy poziom w historii.

Może to spowodować, że poważnie rozważą swoje opcje, a jeden z nich będzie chciał ponownie dołączyć do separatystycznej European Tremendous League (ESL).

Metropolis należało do klubów, które chciały zaangażować się w ESL w 2021 roku, ale szybko upadło po reakcji fanów.

Nie powstrzymuje to firmy A22 Sport Administration od nalegania, aby ESL w końcu stało się rzeczywistością, ale w innym formacie, co mogłoby spodobać się Metropolis, gdyby przegrało z Premier League.

Kibice protestowali przeciwko Europejskiej Superlidze w 2021 r., ale City może chcieć do niej ponownie dołączyć, jeśli przegra sprawę

Kibice protestowali przeciwko Europejskiej Superlidze w 2021 r., ale Metropolis może chcieć do niej ponownie dołączyć, jeśli przegra sprawę

Kiedy powinniśmy uzyskać ostateczny werdykt?

Prywatna rozprawa arbitrażowa rozpoczyna się dzisiaj i ma zakończyć się stosunkowo szybko.

Oczekuje się, że zakończy się 21 czerwca przed wydaniem ostatecznego wyroku w tej sprawie.

Źródło