Strona główna Sporty Kanadyjska Priscilla Gagné cieszy się, że więcej niewidomych judoków ma szansę na...

Kanadyjska Priscilla Gagné cieszy się, że więcej niewidomych judoków ma szansę na udział w igrzyskach paraolimpijskich

17
0

Kanadyjska judoczka Priscilla Gagné nie przeżywa tak łatwego okresu, jakiego się spodziewała na igrzyskach paraolimpijskich w Paryżu.

Jednak w związku z tym, że trzykrotna paraolimpijka przystępuje do swoich ostatnich Igrzysk, cieszy się z rywalizacji — ponieważ nowe zasady oznaczają, że więcej niewidomych sportowców dostanie szansę na matę.

Gagné, urodzony z genetyczną chorobą oczu, retinitis pigmentosa, jest kategorycznie niewidomy i weźmie udział w kobiecym wydarzeniu J1 57-kilogram w czwartek o 4:36 rano czasu wschodniego na Champ de Mars Enviornment. Transmisja na żywo jest dostępna na CBCSports.ca, CBC Gem i aplikacji CBC Paralympics.

38-latka z Sarnia w Ontario była chorążą reprezentacji Kanady podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 roku, gdzie zdobyła srebro w kategorii wagowej 52 kg, mimo że walczyła z judokami, którzy mieli lepszy wzrok.

Podczas poprzednich paraolimpiad judocy z różnym stopniem upośledzenia wzroku byli grupowani razem. Igrzyska w Paryżu będą miały dwie odrębne kategorie, aby wyrównać szanse: J1 dla całkowicie niewidomych sportowców i J2 dla osób z częściowym upośledzeniem wzroku.

„Postanowiłem kontynuować podróż do Paryża ze względu na zmiany w klasyfikacji wzroku, spodziewając się, że będzie to spacer” – powiedział Gagné. „A to nie jest bułka z masłem, ze względu na wszystkich tych niesamowitych sportowców, którzy się pojawiają”.

Wzrost konkurencji

Kanadyjski trener Andrzej Sadej, kluczowa postać w rozwoju judo na wysokim poziomie w kraju, powiedział, że Gagné był jedynym całkowicie niewidomym sportowcem walczącym o złoto w Tokio.

Gdy po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wprowadzono nową klasyfikację, Sadej powiedział, że Kanadyjski Komitet Paraolimpijski i Personal The Podium chętnie zainwestowałyby w szkolenie Gagné.

„Powiedzieli: 'Cóż, ona jest chodzącym złotym medalistą w Paryżu z nową klasyfikacją', powiedział Sadej. „Ponieważ była zdecydowanie najlepszą niewidomą lekkoatletką ze wszystkich dywizji mężczyzn i kobiet w Tokio”.

Zamiast dominować na boisku, Gagné wchodzi na igrzyska w Paryżu jako czwarta. Powiedziała, że ​​otworzyły się drzwi dla zupełnie nowej klasy utalentowanych niewidomych judoków z krajów całego świata — sportowców, którzy nie mieli okazji rywalizować w poprzedniej klasyfikacji.

„To nie tylko dobre dla [the blind athletes]to jest dobre dla całej populacji w ich kraju, populacji niepełnosprawnych w ich kraju”, powiedział Gagné. „Dla mnie to piękna rzecz widzieć wszystkich tych ludzi wychodzących, mimo że są naprawdę twardzi i nie spodziewaliśmy się tego”.

Sadej, były trener reprezentacji narodowej i członek zarządu Judo Canada, przez 10 lat trenował kanadyjską reprezentację paraolimpijską w judo, a od 2015 r. zasiada w komitecie judo Międzynarodowej Federacji Sportu Niewidomych.

OBEJRZYJ | Gagné mówi o honorze chorążego przed Tokio:

Parajudoczka Priscilla Gagné mianowana chorążym Kanady na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio

Zawodniczka parajudo i silna kandydatka do medali Priscilla Gagné została wybrana do poprowadzenia kanadyjskich sportowców podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, która odbędzie się we wtorek.

Były polski judoka powiedział przed Tokio, że tylko cztery procent sportowców parajudo uzyskałoby kwalifikacje całkowicie niewidomych, a liczba ta wzrosła wykładniczo po wprowadzeniu nowych przepisów.

„Zaledwie trzy lata później ponad połowa osób, które są obecnie klasyfikowane, jest niewidoma” – powiedział Sadej. „A liczby są podobne, 600 [total athletes] przed Tokio, teraz 600.

„Pokazuje to, że na całym świecie było ponad 200 niewidomych sportowców, którzy są dobrymi zawodnikami judo, a którzy nie mogli rywalizować, ponieważ zostali zastąpieni przez osoby, które są niewidome. [less] z dysfunkcją wzroku lub bez dysfunkcji wzroku.”

Łagodniejsze zasady mogą prowadzić do niebezpiecznej sytuacji

Gagné i Sadej twierdzili, że wśród tych sportowców byli zawodnicy, u których nie stwierdzono znaczącego upośledzenia wzroku.

„Niektórzy z nich mieli nawet prawo jazdy i prawo jazdy na motocykl” – powiedział Gagné.

Sadej, który odegrał ważną rolę w walce o wprowadzenie nowych klasyfikacji jako część komisji sportowej, wyraził obawy dotyczące standardów etycznych w różnych krajach, podkreślając, że poprzednie zasady były „niewystarczające”.

„Było wielu sportowców z różnych części świata, którzy odnieśli sukcesy w judo dla osób pełnosprawnych, ale nie na tyle, by odnieść korzyści finansowe ze zdobywania medali” – powiedział. „Więc jeśli nosili okulary, decydowali się na przejście do ruchu paraolimpijskiego, a metodologia klasyfikacji była tak niewystarczająca i tak skorumpowana, że ​​stosunkowo łatwo było dostać się do klasyfikacji”.

Choć Sadej jest głęboko przekonany, że sportowcy nadal będą oszukiwać, stwierdził, że nowa klasyfikacja judo utrudni sportowcom oszukiwanie, szczególnie w judo dla niewidomych.

Choć konkurencja jest nadal zacięta, Gagné i Sadej są pewni, że może ona przywieźć do domu złoto.

„Spodziewam się wielkich rzeczy i nie robiłbym tego, gdybym tego nie robił” – powiedział Gagné. „Celuję w podium, szczyt podium i jestem gotowy wyłożyć wszystko na stół po raz ostatni”.

Finał po francusku

Jej sport jest w o wiele lepszym stanie niż 15 lat temu, kiedy po raz pierwszy stanęła na macie judo, ale Gagné jest „w stu procentach” pewna, że ​​po Paryżu będzie gotowa pójść dalej.

„Mam 38 lat, a moje ciało ma 38 lat, a to mój trzeci cykl” – powiedziała. „Moim marzeniem było dostać się do jednego, a udało mi się dostać do trzech i zdobyć medal potencjalnie na dwóch, więc to marzenie się spełniło, tak jakby, trzy razy”.

Po zakończeniu paraolimpiady Gagné planuje wziąć udział w większej liczbie konferencji na temat integracji osób niepełnosprawnych i kontynuować prowadzenie kursów samoobrony dla grup narażonych na wykluczenie.

Ma nadzieję również zostać autorką publikacji, ma już na swoim koncie dwie książki dla dzieci i przyszłe wspomnienia.

„Jestem gotowa na ten kolejny rozdział” – powiedziała. „Jestem gotowa doświadczyć rzeczy, które wymieniłam lub odłożyłam na jakiś czas, aby rywalizować na tak wysokim poziomie. Jestem gotowa podnieść te rzeczy i zobaczyć, dokąd mnie zaprowadzą.

„Cieszę się, że odzyskałam tę spontaniczność, że mogę, wiesz, działać spontanicznie”.

Źródło