Strona główna Kultura Serial Netflixa ponownie rozpala dyskusję na temat tego, jak nazywać kimchi

Serial Netflixa ponownie rozpala dyskusję na temat tego, jak nazywać kimchi

41
0

Serial Netflixa na nowo rozpalił międzynarodową dyskusję na temat kimchi.

Kiedy członkowie obsady actuality present Superbogaci w Korei przygotował tradycyjne koreańskie danie, nazwane w chińskich napisach la bai caichińskie określenie pikantnej kapusty, co nie przypadło do gustu niektórym koreańskim widzom.

Koreańczycy z Południa uruchomili petycję internetową, w której domagają się od Netflixa zmiany słowa la bai cai Do Xinqichińskie określenie potrawy, której spożywanie zaleca rząd Korei Południowej.

Według Koreańczyków Netflix tak zrobił, co wywołało negatywną reakcję ze strony Chin, a niektórzy zaczęli domagać się sankcji na eksport kapusty do Korei Południowej. doniesienia medialne.

Narodowe danie Korei Południowej

Kimchi, przyrządzane z solonych i fermentowanych warzyw, zazwyczaj kapusty pekińskiej, jest znane jako danie narodowe Korei Południowej. W 2013 r. UNESCO dodało kim dżangtradycję wytwarzania i dzielenia się kimchi, wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, twierdząc, że „potwierdza ona koreańską tożsamość” i że jedzenie to „stanowi istotną część koreańskich posiłków, przekraczając różnice klasowe i regionalne”.

Podobne dania są popularne w całej Azji, w tym w Chinach Pao Cai, szersze określenie pikantnych marynowanych warzyw.

Według South China Morning SubmitNetflix powiedział, że początkowo używał la bai cai ponieważ termin ten jest bardziej znany osobom mówiącym po chińsku za granicą.

Kimchi i pao cai widziane w supermarkecie w Pekinie w grudniu 2020 r. (Thomas Peter/Reuters)

W 2021 r. Ministerstwo Kultury Korei Południowej zrobiony Xinqi oficjalna nowa chińska nazwa kimchi, w celu wyraźnego rozróżnienia koreańskiego kimchi od chińskiego pao caiPowodem, dla którego w ogóle potrzebna była chińska nazwa, jest to, że nie istnieje żaden chiński znak do wymowy słowa „kimchi”.

Hyung-Gu Lynn, przewodniczący AECL/KEPCO ds. badań koreańskich na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, napisał w e-mailu do CBC, że debata nawiązuje do innych dwustronnych sporów między Chinami a Koreą Południową „dotyczących szeregu kwestii historycznych i kulturowych”, od interpretacji granic po historię starożytną.

Stwierdził, że internetowe oburzenie jest oznaką niedawnego pojawienia się „nacjonalizmu cyfrowego” i „nacjonalizmu żywnościowego” w regionie, co wywołało również debaty między Japonią a Chinami na temat pochodzenie ramenu.

Długotrwały konflikt

To nie pierwszy raz, kiedy kimchi wywołuje napięcia dyplomatyczne.

Korea Południowa również miała spór z Japonią o tę potrawę ponad 20 lat temu. W 2000 r. New York Instances zgłoszono „rosnący gniew” niektórych Koreańczyków, którzy twierdzili, że japońscy producenci żywności reklamują podróbkę kimchi. Rząd Korei Południowej zwrócił się nawet do międzynarodowych regulatorów żywności o ustanowienie standardu wymagającego, aby produkty o nazwie kimchi były przygotowywane metodą koreańską.

W 2001 r. Komisja Kodeksu Żywnościowego opublikowała dobrowolną normę definiującą kimchi jako „fermentowaną żywność, której głównym składnikiem jest solona kapusta pekińska zmieszana z przyprawami, a następnie poddawana procesowi produkcji kwasu mlekowego w niskiej temperaturze”.

Osoba ubrana w białe rękawiczki przygotowuje kimchi w metalowej misce.
Kimchi, przyrządzane z solonych i fermentowanych warzyw, zazwyczaj kapusty pekińskiej, znane jest jako danie narodowe Korei Południowej. (Kate Tenenhouse/CBC)

Tymczasem w 2020 roku Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna opublikowała nowe przepisy dotyczące produkcji sera syczuańskiego Pao Caico skłoniło Chiny do utworzenia państwowego Globalne czasy gazeta twierdzi, że regulacja ta stanowi „międzynarodowy customary dla przemysłu kimchi, na czele którego stoją Chiny”.

To oświadczenie wywołało oburzenie wśród Koreańczyków z Południa, a w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że ​​Chiny próbują „kraść” kimchi z Korei, a niektóre media opisujący roszczenie jako część chińskiej „ambicji zdobycia dominacji nad światem”.

W chińskich mediach społecznościowych ludzie twierdzili z kolei, że kimchi jest daniem chińskim i że większość kimchi spożywanego w Korei Południowej jest produkowana w Chinach.

Zaangażowało się nawet południowokoreańskie ministerstwo rolnictwa, wydając oświadczenie, w którym stwierdziło, że „niewłaściwe jest zgłaszanie [about the pao cai certification] bez rozróżniania kimchi od Pao Cai z chińskiego Syczuanu.”

W 2022 r. Korea Instances zgłoszono że koreańska badaczka żywności Park Chae-rin, badaczka ze Światowego Instytutu Kimchi, wygłosiła prezentację na konferencji poświęconej kulturze żywności w Seulu, aby odróżnić kimchi od Pao Caii ustalono, że można je rozróżnić na trzy sposoby: ze względu na metodę fermentacji, przyprawy użyte do przyprawiania i sposób ich spożywania.

OBEJRZYJ | Znaczenie kimchi w kuchni koreańskiej:

„Kimchi jest nieodłącznym elementem kuchni koreańskiej”

Nowy serial stacji CBC Ottawa inspiruje do rozmów o jedzeniu i społeczności.

Źródło