Strona główna Kultura Proces Aleca Baldwina o nieumyślne spowodowanie śmierci rozpoczyna się od różnic zdań...

Proces Aleca Baldwina o nieumyślne spowodowanie śmierci rozpoczyna się od różnic zdań co do tego, kto odpowiada za bezpieczeństwo na planie

11
0

W środę rozpoczęły się mowy otwierające proces Aleca Baldwina w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Obie strony skupiły się na kwestiach bezpieczeństwa planu filmowego i broni palnej — kluczowych kwestiach, które będą nadal rozpatrywane w toku postępowania.

Jako pierwsza przemawiająca prokurator specjalna Erlinda Ocampo Johnson powiedziała ławnikom przysięgłym w sali sądowej w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk, że Baldwin „naruszył podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące broni palnej” na planie Rdza.

Baldwin, który zagrał w tym westernie i był jego koproducentem, trzymał w ręku pistolet, który wystrzelił podczas próby sceny, uderzając i zabijając operatorkę Halynę Hutchins, 26 lat, w październiku 2021 roku. Reżyser Joel Souza również został ranny, gdy wystrzelił pistolet.

W oświadczeniach otwierających rozprawę, Alex Spiro, prawnik Johnsona i Baldwina, szczegółowo omawiał, kto ponosi winę za ustalone wcześniej fakty.

Oświadczenia Johnsona dotyczyły rzekomego lekkomyślnego użycia przez Baldwina broni, ogólnego braku bezpieczeństwa na planie filmowym oraz twierdzenia, że ​​broń nie wystrzeliłaby bez naciśnięcia spustu – czemu aktor wielokrotnie zaprzeczał.

„Dowody pokażą, że oskarżonym, Alexandrem Baldwinem, jest ktoś, kto udawał, że używa prawdziwej broni i złamał podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące broni palnej” – powiedział Johnson.

ZOBACZ | Były prokurator twierdzi, że na planie Rust doszło do „podstawowych naruszeń bezpieczeństwa”:

Były prokurator twierdzi, że na Rust doszło do „podstawowych naruszeń bezpieczeństwa”

Matt Lengthy, były prokurator specjalizujący się w przestępstwach z użyciem broni palnej i przestępstwach z użyciem przemocy, twierdzi, że chociaż Alec Baldwinowi grozi do 18 miesięcy więzienia za rolę w śmiertelnej strzelaninie na planie filmowym Rust, aktor może ponieść „dożywotnie konsekwencje”.

Sprzeczne poglądy na temat tego, kto odpowiada za bezpieczeństwo

Spiro, w swoim przemówieniu otwierającym rozprawę przed ławą przysięgłych, stwierdził, że „te podstawowe zasady nie obowiązują na planie filmowym” i argumentował, że posługiwanie się bronią jest normalną częścią tego konkretnego miejsca pracy.

Spiro odniósł się również do dwóch kwestii, które będą miały decydujące znaczenie dla procesu: czy broń — replika rewolweru z 1873 roku — działała nieprawidłowo i czy Baldwin celowo nacisnął spust.

Spiro odrzucił argumenty Johnsona, że ​​późniejsze testy wykazały, że broń jest w dobrym stanie technicznym, i skupił się na roli Baldwina jako aktora, a do jego obowiązków, jak twierdził Spiro, nie należy zapewnianie bezpieczeństwa broni.

„Dowody pokażą, że na planie filmowym bezpieczeństwo musi zostać zapewnione zanim aktor otrzyma broń” – powiedział Spiro ławie przysięgłych.

Opłaty rusznikarza

Dyskusja ta prawdopodobnie będzie nadal powracać w trakcie obrad i już przyniosła skutek.

Spiro i Johnson nie zgadzali się co do winy rusznikarza z filmu, Hannah Gutierrez-Reed, która została skazana za nieumyślne spowodowanie śmierci w kwietniu. Obecnie odsiaduje wyrok 18 miesięcy, ale odwołuje się od tego wyroku.

Brodaty mężczyzna stojący na parkingu rozmawia przez telefon komórkowy.
Baldwin rozmawia przez telefon na parkingu przed biurem szeryfa hrabstwa Santa Fe po przesłuchaniu w sprawie strzelaniny na planie filmu Rust na obrzeżach Santa Fe w stanie Nowy Meksyk, 21 października 2021 r. (Jim Weber/Santa Fe New Mexican/Related Press)

Johnson argumentował, że Baldwin nie przeprowadził kontroli bezpieczeństwa broni Gutierrez-Reed, w związku z czym nie zauważono, że w pistolecie znajdował się nabój bojowy, a nie ślepaki.

Podkreśliła również fakt, że ze względu na ograniczony budżet filmu na planie było wiele niedoświadczonych osób, w tym Gutierrez-Reed, którą opisała jako „bardzo młodą” i „niedoświadczoną”.

Jak powiedział Johnson, to brak zainteresowania Baldwina protokołami bezpieczeństwa na planie i niechęć do przeprowadzenia kontroli bezpieczeństwa u Gutierrez-Reed, ponieważ „nie chciał jej urazić”, doprowadziły do ​​śmierci Hutchins.

„Dowody pokażą, panie i panowie, że tak jak w wielu miejscach pracy, są ludzie, którzy działają lekkomyślnie i narażają innych na niebezpieczeństwo, i działają bez należytego szacunku dla bezpieczeństwa innych” – powiedziała. „To, jak usłyszycie, był oskarżony Alexander Baldwin”.

Jedynym zadaniem aktora jest granie, twierdzi obrona

Spiro twierdził, że chociaż śmierć Hutchinsa była „niewypowiedzianą tragedią… Alec Baldwin nie popełnił żadnego przestępstwa; był aktorem, grał”.

Wcześniej w środę sędzia Mary Marlowe Sommer zgodziła się z obroną, że rola Baldwina jako koproducenta Rdza nie miało żadnego znaczenia dla sprawy, po tym jak Johnson bezskutecznie próbował argumentować, że Baldwin był „w pełni świadomy” swoich obowiązków w zakresie bezpieczeństwa jako koproducent i ponosił szczególną odpowiedzialność — wykraczającą poza obowiązki aktora — za niebezpieczne warunki na planie, które doprowadziły do ​​zdjęć.

Przemówienie otwierające Spiro w środę, które trwało o około 10 minut dłużej niż przemówienie Johnsona, skupiało się na tej różnicy.

Powiedział, że to rusznikarz Gutierrez-Reed załadował ostrą amunicję do broni, a Baldwin zrobił dokładnie to, co zawsze robią aktorzy na planie filmu: po otrzymaniu informacji, że broń jest bezpieczna, postąpił zgodnie z instrukcją.

„Nigdy – powiedzą ci świadkowie – w historii nie [that] coś, co zrobił aktor: przechwycił ostrą kulę z broni rekwizytowej”, powiedział Spiro. „Żaden aktor w historii — nikt nie mógł sobie wyobrazić ani oczekiwać, że aktor zrobi coś takiego”.

Mężczyzna w koszuli i krawacie siedzi przed mikrofonem na biurku. Za nim jest ekran pokazujący mężczyznę w kamizelce.
Funkcjonariusz organów ścigania Nicholas LeFleur składa zeznania podczas przesłuchania aktora Aleca Baldwina w Sądzie Okręgowym hrabstwa Santa Fe w środę. (Ross D. Franklin/Related Press)

Pierwszy świadek, który zeznawał w środę, funkcjonariusz organów ścigania Nicholas LeFleur, mówił głównie o działaniach Baldwina po strzelaninie. Jako pierwszy funkcjonariusz, który przybył na miejsce zdarzenia, materiał filmowy nagrany przez kamerę LeFleura tego dnia został odtworzony w sądzie — wraz z dodatkowym materiałem filmowym od zastępcy szeryfa hrabstwa Santa Fe.

Na nagraniu widać desperackie próby uratowania życia Hutchinsa, a później instrukcje LeFleura skierowane do Baldwina, aby nie rozmawiał z żadnym potencjalnym świadkiem — coś, co Baldwin robił wielokrotnie.

Część nagrania pokazuje Baldwina siedzącego z tyłu ciężarówki, rozmawiającego z dwoma innymi mężczyznami. Gdy LeFleur podchodzi, słychać, jak Baldwin mówi: „Ona podaje mi pusty pistolet”.

Przesłuchiwany przez prokuraturę LeFleur powiedział, że cała ta sytuacja go zaniepokoiła.

„Dlaczego to pana obchodzi?” – zapytała LeFleur prokurator specjalny Kari Morrissey.

„To mogłoby w zasadzie wymusić zeznania” – powiedział. „Ludzie powiedzieliby to samo, ponieważ druga osoba to powiedziała, zamiast wyrażać własną opinię – własny pogląd na to, co widzieli”.

Fale uderzeniowe w przemyśle filmowym

Baldwin, który nie przyznał się do winy, siedział otoczony swoimi prawnikami w budynku sądu w centrum Santa Fe, niedaleko miejsca, w którym rozgrywały się sceny z filmu Rdza. Przyglądał się wydarzeniom w milczeniu, od czasu do czasu robiąc notatki w notesie.

16 przysięgłych — 11 kobiet i pięciu mężczyzn — pochodzi z regionu, w którym silne są nurty posiadania broni i bezpieczeństwa, co wynika z polowań na odludziu. Czterech przysięgłych będzie uznawanych za zastępców, a pozostałych 12 będzie obradować po otrzymaniu sprawy.

Prokuratorzy mają dwa alternatywne standardy udowodnienia zarzutu, co może skutkować karą do 18 miesięcy więzienia dla Baldwina. Jeden z nich opiera się na niedbałym użyciu broni palnej. Drugim jest udowodnienie ponad wszelką wątpliwość, że Baldwin działał z całkowitym lekceważeniem lub obojętnością na bezpieczeństwo innych.

Podczas rozprawy zeznania będą dotyczyć niedociągnięć w ostatniej kontroli bezpieczeństwa broni, zanim Baldwin zaczął z nią ćwiczyć, a także mechaniki broni i tego, czy mogła wystrzelić bez naciśnięcia spustu.

Źródło