Strona główna Kultura Autorzy wycofują książki z nagrody Giller Prize, aby zaprotestować przeciwko inwestycji Scotiabanku...

Autorzy wycofują książki z nagrody Giller Prize, aby zaprotestować przeciwko inwestycji Scotiabanku w izraelskiego wykonawcę zbrojeniowego

15
0

Prestiżowa kanadyjska nagroda literacka utrzyma współpracę ze Scotiabankiem po tym, jak prawie 20 autorów wycofało swoje książki z rozpatrywania w ramach protestu przeciwko inwestycji banku w izraelskiego wykonawcę zamówień obronnych.

Ponad dwóch tuzinów autorów podpisało checklist opublikowane w środę przez Canlit Responds, grupę, która początkowo powstała, aby zaprotestować przeciwko oskarżeniom postawionym kilku demonstrantom, którzy zakłócili ceremonię wręczenia Scotiabank Giller Prize 2023. Demonstranci zwracali uwagę na inwestycję Scotiabank w Elbit Techniques, który produkuje szereg technologii wojskowych i sprzętu.

„Jako autorzy nie możemy tolerować, by nasza praca służyła jako przykrywka dla sponsorów aktywnie inwestujących w finansowanie broni i trwającego ludobójstwa Palestyńczyków przez Izrael” – czytamy w liście.

„Nie możemy tolerować postawy Fundacji Giller wobec solidarności z Palestyną od listopada 2023 r.: kryminalizacji protestów oraz uciszania i dyskredytowania ich własnych autorów, którzy solidaryzowali się z organizatorami społeczności i Palestyńczykami”.

Policja wyprowadziła protestujących z hotelu 4 Seasons w Toronto po tym, jak w listopadzie 2023 r. zakłócili ceremonię wręczenia nagród Scotiabank Giller Prize. Trzech z nich zostało później oskarżonych w związku z tym zakłóceniem, podał CP24. (Chris Younger/The Canadian Press)

Ponad 2100 autorów podpisało poprzednią petycję Canlit Responds checklist w listopadzie 2023 r. wyraził poparcie dla demonstrantów, którzy zakłócili ceremonię wręczenia nagród, i zwrócił się do Giller Prize o podjęcie działań na rzecz wycofania zarzutów przeciwko nim.

Według doniesień Scotiabank w maju niemal o połowę zmniejszył swoje udziały w Elbit po ostrej krytyce, ale pod koniec marca nadal posiadał w spółce udziały o wartości 237,6 mln dolarów amerykańskich. doniesienia Reutersa.

Autorzy twierdzą, że odmawiają udziału w jakimkolwiek programie lub promocji związanych z Fundacją Gillera i nagrodą główną w wysokości 100 tys. dolarów.

Wezwanie do wycofania inwestycji z Elbit Techniques

W liście żąda się, aby Fundacja Gillera wywarła presję na Scotiabank, aby całkowicie wycofał inwestycje z Elbit Techniques, a także, aby fundacja zerwała kontakty ze wszystkimi fundatorami „bezpośrednio inwestującymi w okupację Izraela i ludobójstwo w Palestynie”.

Wśród pozostałych fundatorów znalazły się: Fundacja Azrieli, największa kanadyjska księgarnia Indigo i serwis oferujący audiobooki Audible.

„Żeby było jasne: nie zadowolimy się półśrodkami” – czytamy w liście. „Naszym celem jest prawdziwe wywalczenie sektora sztuki i kultury wolnego od finansowania broni. Instytucje artystyczne nie mogą prać swojej reputacji moralnej pustymi oświadczeniami wzywającymi zbyt późno do zawieszenia broni lub bezzębnymi gwarancjami, że będą wspierać wolność słowa autorów i prawo do protestu”.

Izrael stanowczo i wielokrotnie zaprzeczał, że jego działania militarne w Strefie Gazy stanowią ludobójstwo na narodzie palestyńskim i nalegał, że jego jedynym zamiarem jest unicestwienie Hamasu, który 7 października 2023 r. rozpoczął serię ataków na Izrael, zabijając około 1200 osób i biorąc ponad 250 zakładników. Odwetowa akcja militarna Izraela ponad 38 000 istnień, według urzędników służby zdrowia w Strefie Gazy.

W styczniu Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, orzekając w sprawie ludobójstwa RPA przeciwko Izraelowi, orzekł, że niektóre z działań rzekomo popełnionych przez Izrael w Strefie Gazy „wydaje się, że mogą podlegać postanowieniom Konwencji (o ludobójstwie)”.

Zarząd Giller „pewien uczciwości Scotiabanku”

Dyrektor wykonawcza Giller Prize, Elana Rabinovitch, w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną do CBC stwierdziła, że ​​jej organizacja nie zerwie współpracy ze Scotiabankiem.

„Po gruntownym przeglądzie i głębokich konsultacjach z członkami społeczności literackiej zarząd Fundacji Gillera zgodził się, że nasze partnerstwo ze Scotiabankiem będzie kontynuowane” – napisała, mówiąc, że partnerstwo umożliwiło nagrodzie podniesienie rangi kanadyjskich autorów i ich dzieł.

„Chociaż szanujemy wszystkie poglądy, którymi się podzielono, jesteśmy pewni integralności Scotiabanku i naszego partnerstwa. I chociaż doceniamy zakres poglądów, którymi się podzielono, fundacja nie jest narzędziem politycznym.”.

Dziewiętnastu autorów wycofało swoje dzieła z rywalizacji o tegoroczną nagrodę, a ośmiu innych, którzy wcześniej byli związani z nagrodą, również podpisało checklist Canlit Responds, w tym laureat Nagrody Gillera z 2021 r. Omar El Akkad oraz poprzedni nominowani David Bergen i Shani Mootoo.

CBC zwróciło się do Scotiabanku z prośbą o komentarz.Źródło