Strona główna Aktualności Wybory w Indiach: dlaczego niewielka wygrana Modiego spowodowała spadek na giełdzie

Wybory w Indiach: dlaczego niewielka wygrana Modiego spowodowała spadek na giełdzie

14
0

Indyjska giełda odnotowała największy spadek od czterech lat po tym, jak partia Bharatiya Janata (BJP) premiera Indii Narendry Modiego straciła większość parlamentarną.

Szokujący wynik wtorkowych wyborów oznacza, że ​​Modi będzie musiał polegać na mniejszych partiach, aby utworzyć większość rządzącą w 543-osobowej Lok Sabha, niższej izbie indyjskiego parlamentu, co zwiększa niepewność co do zdolności indyjskiego przywódcy do realizacji swojego probiznesowego programu .

Indeksy NSE Nifty 50 i BSE Sensex zamknęły się we wtorek odpowiednio na poziomach odpowiednio 5,93 proc. i 5,74 proc., po spadku wcześniej aż o 8,5 proc.

Indyjskie giełdy odnotowały dalsze straty w środę rano, po czym odrobiły straty po południu, przy czym każdy z dwóch indeksów wzrósł o ponad 1,5 procent od 05:30 GMT.

Dlaczego inwestorzy zareagowali negatywnie na wynik wyborów?

Przez całą dziesięcioletnią kadencję inwestorzy byli w przeważającej mierze przychylni programowi gospodarczemu Modiego.

Zobowiązując się do przekształcenia Indii w kraj rozwinięty do 2047 r., Modi skierował ogromne inwestycje w infrastrukturę, wspierał krajową produkcję, przyciągał inwestycje zagraniczne, ograniczał biurokrację i obiecał wykorzenić korupcję.

Pod rządami indyjskiego lidera wartość indeksu Nifty 50 wzrosła prawie trzykrotnie, chociaż niektórzy analitycy twierdzą, że wiele indyjskich agency jest obecnie przewartościowanych.

Na początku tego roku kapitalizacja indyjskiej giełdy przekroczyła 4,3 biliona dolarów, wyprzedząc Hongkong i stając się czwartym co do wielkości rynkiem na świecie.

Przed niespodziewanym wynikiem wtorkowych wyborów indyjskie giełdy wzrosły do ​​rekordowych poziomów, gdy sondaże wyjściowe pokazały, że Sojusz Narodowy Demokratyczny (NDA) pod przywództwem BJP jest na dobrej drodze do miażdżącego zwycięstwa.

Modi, popularny, ale polaryzujący przywódca, przewodniczył okresowi silnego wzrostu gospodarczego w najludniejszym kraju świata.

Produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł o 8,2 procent w roku finansowym kończącym się w kwietniu, znacznie przewyższając większość gospodarek rozwijających się i rozwiniętych.

W ciągu ostatniej dekady PKB na mieszkańca wzrósł z około 5000 dolarów do ponad 7500 dolarów.

W tym czasie Indie przekształciły się z dziewiątej co do wielkości gospodarki na świecie w piątą co do wielkości.

Chociaż Modi ma prawie zapewnioną trzecią kadencję na stanowisku premiera, jego potrzeba negocjacji z mniejszymi wyborcami swojej koalicji stwarza ryzyko, że będzie musiał pójść na kompromis w niektórych aspektach swojego programu gospodarczego.

„Bardzo wysoka większość dla NDA pod przywództwem BJP oznaczałaby większy apetyt na reformy i ograniczoną potrzebę stosowania jakichkolwiek populistycznych środków oraz kontynuację programu wydatków kapitałowych” – powiedziała Garima Kapoor, ekonomistka i starszy wiceprezes Elara Capital w New Delhi. Al Jazeera.

„Rynki ponownie oceniają tę zmianę, w związku z czym większość jednostek sektora publicznego, banków sektora publicznego i spółek kapitałowych odnotowuje wyraźną korektę”.

Alexandra Hermann, starsza ekonomistka w Oxford Economics, stwierdziła, że ​​mniejsza niż oczekiwano większość Modiego utrudni przyjęcie reform związanych z przepisami dotyczącymi gruntów, pracy i kapitału.

„Dalsze – mniej sporne – inwestycje w infrastrukturę prawdopodobnie pozostaną głównym przedmiotem zainteresowania” – Hermann powiedział Al Jazeera.

Jednak być może bardziej niż czegokolwiek innego rynki nienawidzą niepewności – tej dynamiki wywołanej wtorkowym wynikiem.

Jak wybory wpłyną na politykę gospodarczą Indii?

Wynik wyborów ani nawet to, kto sprawuje władzę, nie ma wpływu na wiele przewag gospodarczych Indii.

Niezależnie od kierunku, w jakim podąża koalicja Modiego, kraj nadal będzie czerpał korzyści z ogromnej, stosunkowo młodej populacji.

Tradycyjnie prowadzące politykę niezaangażowania New Delhi prawdopodobnie będzie nadal czerpać korzyści z dystansu do rywalizacji geopolitycznej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami z jednej strony a Rosją i Chinami z drugiej.

„Nie sądzimy, aby wynik wyborów miał wpływ na długoterminowe perspektywy rynku indyjskiego, które opierają się na długoterminowych sprzyjających tendencjach demograficznych populacji oraz przedłużających się napięciach geopolitycznych między Chinami i USA, sprzyjającymi przeniesieniu się do Indii”, Gary Tan, menedżer portfela w Allspring World Investments, powiedział Al Jazeera.

Kapoor z Elara Capital stwierdziła, że ​​nie wierzy, że wynik wyborów doprowadzi do znaczących zmian w polityce w dłuższej perspektywie.

„Na dłuższą metę NDA na poziomie 290 lub 310 nie oznacza dużej różnicy w podejściu do polityki. Ogólnie rzecz biorąc, zmiana dotyczy głównie tego, czy zobaczymy agresywne reformy po stronie podaży, czy też równowagę między reformami po stronie podaży i popytu” – stwierdziła.

Czy increase na giełdzie w Indiach będzie trwały?

Pomimo imponującego wzrostu PKB Indii, gospodarka kraju stoi przed poważnymi wyzwaniami, takimi jak powszechne ubóstwo, rosnące nierówności i wszechobecna korupcja.

Do najpilniejszych problemów należy niedobór wysokiej jakości miejsc pracy, które odpowiadałyby potrzebom ogromnej populacji.

W raporcie opublikowanym na początku tego roku Międzynarodowa Organizacja Pracy ostrzegła przed „rozbieżnością” pomiędzy aspiracjami wykształconej młodzieży w Indiach a dostępnymi miejscami pracy.

„Poza wąskim spojrzeniem na bezrobotnych istnieje duży odsetek młodych ludzi, zwłaszcza młodych kobiet, którzy nie kształcą się, nie pracują ani nie szkolą” – stwierdził organ ONZ.

Tan powiedział, że kolejnym problemem jest rosnące zadłużenie gospodarstw domowych w Indiach.

„Financial institution Rezerw Indii wkroczył, aby kontrolować to ryzyko. Choć koszty w perspektywie bardziej zrównoważonej są korzystne dla ścieżki bardziej zrównoważonego wzrostu, koszty w perspektywie krótkoterminowej mogą skutkować wolniejszym wzrostem akcji kredytowej w Indiach w ważnym momencie, gdy wydatki kapitałowe prywatnych przedsiębiorstw mają nadrobić zaległości z poprzednich lat niedoinwestowania wraz z wprowadzaniem dużych inwestycji. projektów infrastrukturalnych na dużą skalę” – powiedział.

Niektórzy analitycy uważają, że po latach ogromnych zysków niektórzy analitycy uważają, że wycena wielu indyjskich agency jest obecnie zawyżona, częściowo z powodu ogromnego napływu na rynek niedoświadczonych, drobnych lokalnych inwestorów.

W analizie przeprowadzonej w zeszłym miesiącu firma Morning Star, świadcząca usługi finansowe, zacytowała menedżera portfela, który zauważył, że indyjskie akcje notowane są po wyższych cenach niż inne rynki wschodzące.

„Zachowujemy selektywność w wyborze spółek, w które inwestujemy, i faworyzujemy te, które generują trwałe zyski i których ceny akcji są dyskontowane w stosunku do naszych szacunków ich wartości wewnętrznej” – Morning Star cytuje słowa Chetana Sehgala z Franklin Templeton.

Źródło