Strona główna Aktualności Wiceprezydent Malawi zginął w katastrofie lotniczej wraz z 9 innymi osobami

Wiceprezydent Malawi zginął w katastrofie lotniczej wraz z 9 innymi osobami

14
0

Johannesburg — Wiceprezydent Malawi, dr Saulos Chilima i 9 innych osób, w tym jego żona, zginęli, gdy samolot, którym podróżowali, rozbił się w paśmie górskim Chikangawa, podał we wtorek rząd. Prezydent Lazarus Chakwera ogłosił wtorek dniem żałoby narodowej.

„Niestety wszyscy na pokładzie zginęli w katastrofie” – podało Biuro Prezydenta i Gabinet we wtorkowym porannym oświadczeniu. Potwierdzenie nadeszło po trwających ponad dzień poszukiwaniach na zalesionym obszarze w górach północnego Malawi. Samolot wojskowy rozbił się w poniedziałek rano po starcie ze stolicy kraju Lilongwe.

Chilima (51 lat) i pozostali pasażerowie jechali na pogrzeb byłego prokuratora generalnego, kiedy ich samolot zniknął z radaru. Władze ruchu lotniczego poinformowały, że samolot nie mógł wylądować na lotnisku Mzuzu, około 200 mil na północ od stolicy, ze względu na słabą widoczność, a pilotowi zalecono powrót do Lilongwe po zniknięciu samolotu.

Malawi-Wiceprezydent-Zaginiony-Samolot
Wiceprezydent Malawi Saulos Chilima i jego żona Mary wysiadają z samolotu po powrocie z Korei Południowej w Lillongwe w Malawi, na zdjęciu z akt z 9 czerwca 2024 r. Rząd Malawi podał, że 10 czerwca 2024 r. samolot wojskowy przewożący Chilimę i 8 innych osób rozbił się, zginęli wszyscy na pokładzie samolotu.

PASEK


Zwracając się we wtorek do narodu, Chakwera powiedział, że Chilima i jego żona, wraz z siedmioma oficerami wojskowymi i innym pasażerem znajdowali się na pokładzie małego samolotu wojskowego, który według Related Press był dwuśmigłowym samolotem typu Dornier 228 dostarczonym armii malawijskiej w 1988 r. AP ustalił tę informację, porównując numer ogonowy samolotu dostarczony przez Chakwera z danymi udostępnionymi na stronie internetowej ch-aviation.

51-letni Chilima był postrzegany w Malawi jako potencjalny kandydat w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Postać dość kontrowersyjna, aresztowano go w 2022 r. pod zarzutem korupcji po doniesieniach o otrzymywaniu łapówek od biznesmena za kontrakty rządowe.

Chilima konsekwentnie zaprzeczał stawianym zarzutom aż do zeszłego miesiąca, kiedy to Prokurator Krajowy je wycofał, składając wniosek o umorzenie sprawy.

W poniedziałkowym wieczornym przemówieniu telewizyjnym Chawera powiedział społeczeństwu, że akcja poszukiwawczo-ratownicza będzie kontynuowana do czasu odnalezienia samolotu Chilimy.

„Wiem, że to rozdzierająca serce sytuacja” – powiedział – „i wszyscy jesteśmy przestraszeni i zaniepokojeni”.

Kilka krajów, w tym Stany Zjednoczone, zapewniło wsparcie technologiczne w operacji wyszukiwania.

W opublikowano oświadczenie We wtorek rano w mediach społecznościowych ambasada USA w Lilongwe oświadczyła, że ​​jest „głęboko zaniepokojona wiadomością o katastrofie” i dodała ofertę „wszelkiej dostępnej pomocy, w tym samolotu Protection C-12”.

Źródło