Strona główna Aktualności Temperatury wód morskich w Nowej Zelandii osiągnęły rekordowo wysoki poziom, przewyższając średnie...

Temperatury wód morskich w Nowej Zelandii osiągnęły rekordowo wysoki poziom, przewyższając średnie światowe

26
0

Temperatura wody morskiej w Nowej Zelandii osiągnęła rekordowo wysoki poziom, trzykrotnie przekraczając średnią światową w jednym regionie, co wywołało obawy o stan zdrowia organizmów morskich i ekosystemów tego kraju.

Nowy dane ze statystyk NZ pokazują, że od 1982 r. temperatura powierzchni morza oceanicznego wzrastała średnio o 0,16–0,26°C na dekadę, a w wodach przybrzeżnych o 0,19–0,34°C na dekadę.

W latach 2022 i 2023 każdy area oceaniczny i przybrzeżny odnotował najgorętsze lata w historii pomiarów.

Jak twierdzi Matt Pinkerton, główny naukowiec Narodowego Instytutu Wody i Atmosfery, porównując dane z poprzednich 20 lat, tempo ocieplania się powierzchni oceanu wokół Nowej Zelandii dwukrotnie przewyższyło światową średnią na dekadę wynoszącą 0,18°C, a jeden area – Wzgórze Chatham – jest trzykrotnie cieplejszy od średniej światowej.

Dodał, że Nowa Zelandia może doświadczać wyższych temperatur ze względu na swoje położenie geograficzne i sposób, w jaki globalne prądy oceaniczne przemieszczają się i przenoszą ciepło.

„Nowa Zelandia leży pomiędzy Pacyfikiem, Morzem Tasmana i Oceanem Południowym – we wszystkich tych trzech obszarach występuje duże ocieplenie, więc ciepło dociera do nas ze wszystkich stron”.

Pinkerton powiedział, że wysokie temperatury w Nowej Zelandii obalają mit, że ten wyspiarski kraj jest chroniony przed ekstremalnymi temperaturami.

„Ponieważ jesteśmy otoczeni tak dużą ilością oceanu, [thought] byliśmy trochę chronieni przez efekty ocieplenia, to [data] mówi, że to nieprawda.”

Fale upałów morskich – przedłużające się okresy niezwykłego ciepła wody morskiej – również osiągnęły nowe poziomy. Zachodnia część Wyspy Północnej doświadczyła warunków fal upałów przez 89% 2022 r. – najwyższych wśród regionów przybrzeżnych – podczas gdy Morze Tasmana spędziło 61% roku w fali upałów, najwyższej wśród regionów oceanicznych.

„Nawet niewielki wzrost temperatury może zakłócić ekosystemy morskie, spowodować przemieszczenie się niektórych gatunków i zwiększyć ryzyko chorób” – powiedział Stuart Jones, kierownik ds. statystyk środowiskowych i rolniczych w Stats NZ.

Poprzednie intensywne fale upałów morskich wiązano już z masowym bieleniem gąbek morskich w Nowej Zelandii i wymieraniem kelp południowymasowe wyrzucanie ryb na brzeg i śmierć pingwinów.

„Intensywne fale upałów morskich mogą powodować zmiany ekologiczne na dużą skalę poprzez zabijanie gatunków tworzących siedliska, takich jak kelp” – powiedział dr Christopher Cornwall, wykładowca biologii morskiej na Uniwersytecie Wiktorii w Wellington.

„Jest bardzo prawdopodobne, że zarówno ocieplenie tła, jak i częstsze, intensywniejsze i dłuższe fale upałów morskich już teraz powodują trwałe zmiany w ekosystemach morskich w Aotearoa”.

Zarówno Cornwall, jak i Pinkerton dodają, że nadal nie wiadomo, w jakim stopniu cieplejsze oceany zakłócą ekosystemy, a w celu przewidywania i planowania zmian konieczny jest długoterminowy monitoring, zwłaszcza przy ocenie kwot połowowych.

Oddzielny Zestaw danych statystycznych NZopublikowane w środę, pokazało, że fitoplankton – mikroskopijne glony, które stanowią podstawę morskich sieci pokarmowych – ma tendencję do zmniejszania się w cieplejszych północnych wodach Nowej Zelandii. Dane sugerują, że istnieje korelacja między spadkiem fitoplanktonu a wzrostem temperatury powierzchni morza.

Tymczasem Nowozelandczycy również odczują skutki ocieplenia się mórz, ponieważ to właśnie ocean w dużej mierze decyduje o pogodzie w tym wyspiarskim kraju – powiedziała dr Georgia Grant, klimatolog z GNS Science.

Oceany świata pochłonęły około 90% dodatkowego ciepła powstałe w wyniku zmiany klimatu spowodowanej przez człowieka.

„Rosnące temperatury oceanów to jeden z czynników, dla których spodziewamy się, że burze takie jak cyklon Gabrielle staną się silniejsze w obliczu ocieplenia klimatu”.

Źródło