Strona główna Aktualności Szczyt NATO zwraca się ku Ukrainie — z obietnicą dostarczenia broni, ale...

Szczyt NATO zwraca się ku Ukrainie — z obietnicą dostarczenia broni, ale bez zaproszenia do przystąpienia do klubu

23
0

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO wyposażą Ukrainę w nowe systemy obrony powietrznej, zapewnią szkolenia wojskowe w Europie i inny sprzęt, aby wesprzeć desperacką walkę z Rosją, która trwa już ponad dwa lata.

Ale Ukraina – co najważniejsze – nie uzyska członkostwa w sojuszu transatlantyckim.

Gdy przywódcy 32 państw tworzących NATO zgromadzili się tutaj z okazji 75. rocznicy powstania grupy, urzędnicy amerykańscy stwierdzili, że Ukrainie zamiast tego oferuje się „pomost” do członkostwa — niejasną ścieżkę, która opóźnia rozpatrzenie wniosku o członkostwo do czasu zakończenia wojny.

Ukraina postrzega przynależność do NATO jako ochronę przed o wiele większym i lepiej uzbrojonym agresorem.

Wielu członków sojuszu obawia się jednak eskalacji napięć ze strony Rosji i twierdzi, że włączenie Ukrainy do sojuszu naraziłoby kraje NATO na bezpośredni konflikt z Moskwą.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest rozczarowany, ale został ostrzeżony przez przedstawicieli USA, aby nie demonstrował publicznie swojej frustracji, jak to uczynił podczas zeszłorocznego szczytu.

Zamiast tego, stanowczo domagał się pilnego, trwałego wsparcia ze strony Zachodu. W Waszyngtonie na szczycie Zełenski celowo wybrał republikańską publiczność na ważne przemówienie i wielokrotnie nawiązywał do możliwości wygrania listopadowych wyborów przez byłego prezydenta Trumpa.

Trump, podobnie jak kilku Republikanów, wyraziło sceptycyzm co do dalszej pomocy dla kraju pogrążonego w wojnie.

„Czas podjąć zdecydowane decyzje, działać i nie czekać na listopad czy jakikolwiek inny miesiąc” – powiedział Zełenski we wtorek wieczorem w Instytucie Reagana, gdzie przedstawił go lider mniejszości w Senacie Mitch McConnell (R-Ky.).

„W tym celu musimy być silni i bezkompromisowi wszyscy razem… cała Ameryka. Bezkompromisowi w obronie demokracji, bezkompromisowi wobec [Russian President Vladimir] Putin i jego koteria nie są skłonni do żadnych kompromisów w kwestii wszelkiego możliwego terroru”.

Zełenski ponowił prośbę o to, aby Ukrainie zezwolono na użycie broni dostarczonej przez USA do ataku na Rosję na jej terytorium, czego administracja Bidena zasadniczo zakazała, ponieważ mogłoby to zostać odebrane jako prowokacja.

„Jak długo Putin wytrzyma?” – powiedział Zelensky. „Odpowiedź na to pytanie jest tutaj, w Waszyngtonie”.

Prezydent Biden ogłosił nową pomoc dla Ukrainy, otwierając szczyt. Jego wystąpienia w tym tygodniu są poddawane intensywnej analizie, ponieważ w Partii Demokratycznej panuje zamieszanie wokół tego, czy 81-letni prezydent powinien nadal ubiegać się o reelekcję. Odrzucił wezwania do wycofania się z wyścigu.

Biden opisał dostawę nowych systemów obrony powietrznej, w sumie około tuzina, jako „historyczną darowiznę”, chociaż była ona stosunkowo skromna w porównaniu do rutynowych śmiercionośnych ostrzałów Rosji prowadzonych na ukraińskie miasta, w tym liczne cele cywilne, takie jak szpital dziecięcy w Kijowie zaatakowany w poniedziałek.

Sekretarz stanu Antony J. Blinken, przemawiając na marginesie szczytu NATO, nalegał, że przyszłość Ukrainy leży w NATO. Członkostwo wymagałoby również od Kijowa przyjęcia licznych środków antykorupcyjnych, przejrzystości i dobrego rządzenia.

Blinken powiedział, że droga Ukrainy do NATO jest „nieodwracalna”.

Wrażliwość na przystąpienie Ukrainy do NATO jest tak duża, że ​​nawet sformułowanie oświadczenia o drodze do członkostwa zajęło miesiące sporów w Waszyngtonie i różnych stolicach europejskich. Jednak osiągnięto wystarczający konsensus, aby uwzględnić słowo „nieodwracalny”, aby scharakteryzować udział Ukrainy w NATO, według osób zaznajomionych z procesem.

„Do tej pory przewidywałem, że poparcie dla Ukrainy będzie znacznie bardziej niepewne, ale poza Słowakami i Węgrami wszyscy trzymają się obranego kursu” – powiedział Charles Kupchan, starszy pracownik naukowy w Council on International Relations.

Źródło