Prowadzona przez Partię Pracy komisja dochodzeniowa w sprawie obowiązkowego zarządzania dochodami zaleciła rządowi zniesienie programu po otrzymaniu licznych dowodów wskazujących, że obowiązkowe posiadanie karty SmartCard pogarsza sytuację życiową, utrudnia kobietom ucieczkę przed przemocą i dyskryminuje rdzennych mieszkańców kraju.
Karta SmartCard Partii Pracy została wprowadzona w zeszłym roku i poddaje kwarantannie 50% dochodów ludzi, uniemożliwiając użytkownikom wydawanie pieniędzy na tytoń, pornografię, alkohol lub hazard. Niektórzy użytkownicy pozostają na karcie BasicsCard i jej ograniczeniach zarządzania dochodami.
W swoich zaleceniach komitet wezwał do uczynienia zarządzania dochodami dobrowolnym i „natychmiastowego ustanowienia większej liczby ścieżek” umożliwiających osobom opuszczenie programu lub ubieganie się o zwolnienie.
Komisja wysłuchała opinii zwolenników i liderów społeczności z obszarów, na których obowiązuje karta, a także naukowców, którzy badali jej wpływ.
„Komisji w przeważającej mierze powiedziano, że założenie obowiązkowego zarządzania dochodami jest dyskryminujące i opiera się na historycznych poglądach, że Aborygeni i mieszkańcy wysp Cieśniny Torresa nie są w stanie sami zarządzać swoim życiem i finansami” – stwierdzono.
Stwierdzono również, że ma to negatywny wpływ na kobiety i dzieci, w tym te uciekające przed przemocą domową; zaostrza napięcia rodzinne i utrudnia zaspokajanie potrzeb dzieci; zwiększa presję na dzielenie się ograniczonymi środkami pieniężnymi; a także zwiększa koszty zakupów, ograniczając ludziom możliwość korzystania z gospodarki gotówkowej.
Komisji przewodniczył poseł Partii Pracy Josh Burns, który poparł główną rekomendację dotyczącą zniesienia karty.
W ubiegłorocznej prognozie finansowej rząd zapowiedział jednak, że obowiązkowe i dobrowolne zarządzanie dochodami będzie kontynuowane do czerwca 2026 r.
Zapytana, czy rząd wycofa kartę, minister ds. usług społecznych Amanda Rishworth odpowiedziała, że rząd jest zdecydowany uczynić ten program dobrowolnym dla tych, którzy tego chcą.
„„Obecnie trwają konsultacje na temat przyszłości zarządzania dochodami” – powiedział Rishworth.
„Nie spieszymy się, ponieważ chcemy nawiązać pełną szacunku współpracę ze społecznościami Pierwszych Narodów, z których wiele zamieszkuje odległe części Terytorium Północnego.
„Wszelkie decyzje dotyczące przyszłości zarządzania dochodami będą podejmowane na podstawie rzetelnych konsultacji z ludnością Pierwszych Narodów, społecznościami dotkniętymi problemem oraz rządami stanów i terytoriów”.
Edwina MacDonald, pełniąca obowiązki dyrektora generalnego Acoss, z zadowoleniem przyjęła rekomendację komisji dotyczącą zniesienia obowiązkowego zarządzania dochodami.
„Nie ma rozstrzygających dowodów na to, że przymusowe zarządzanie dochodami osiągnęło swoje cele. Wręcz przeciwnie, istnieją dowody na to, że polityka ta wyrządziła szkodę” – powiedział MacDonald.
„Dyskryminuje rdzennych mieszkańców i kobiety oraz narusza zobowiązania Australii w zakresie praw człowieka.
„Wzywamy rząd federalny do jak najszybszego zniesienia obowiązkowego zarządzania dochodami, aby ten paternalistyczny schemat nie znajdował się już w naszym systemie ubezpieczeń społecznych”.
Kathryn Wilkes, orędowniczka walki z kartami bezgotówkowymi, stwierdziła, że takie praktyki niesprawiedliwie uderzają w społeczności tubylcze.
„Financial institution RBA żąda, abyśmy mieli 4,5% bezrobocia, aby utrzymać inflację na niskim poziomie” – powiedziała. „Muszą podziękować tym ludziom żyjącym poniżej granicy ubóstwa za utrzymanie inflacji na niskim poziomie w tym kraju, zamiast kopać większość z nich.
„To musi być całkowicie dobrowolne. Musi być łatwiej dla ludzi, aby mogli z tego zrezygnować, jeśli chcą z tego zrezygnować. Nie powinno być żadnych barier dla ludzi chcących z tego zrezygnować”.