Inwestorzy z branży kapitału prywatnego coraz częściej wykupują ośrodki hospicyjne – placówki opieki zdrowotnej, których zadaniem jest łagodzenie bólu i udzielanie wsparcia emocjonalnego osobom znajdującym się u kresu życia.
Nowe badanie opublikowano w czasopiśmie Well being Affairs i przedstawiono kolejne dowody na to, w jaki sposób inwestorzy z sektora personal fairness przejmowali firmy, często wykorzystując skomplikowane i nieprzejrzyste struktury własnościowe.
„Prywatny kapitał wkracza nie tylko do hospicjów, ale do każdego aspektu opieki zdrowotnej” – powiedział dr Vikas Saini, prezes Lown Institute, assume tanku, który krytycznie odnosił się do własności kapitału prywatnego w opiece zdrowotnej i który nie był zaangażowany w badanie.
Powodem, dla którego personal fairness zainteresowało się opieką zdrowotną, jest, jak powiedział Saini, „pachnąca pieniędzmi” branża. Dodał: „Ich biznesem jest zarabianie pieniędzy – nie dbanie o ludzi”.
Non-public fairness to forma prywatnej, nastawionej na zysk własności, która często obejmuje firmy zarządzające aktywami inwestujące pieniądze zamożnych osób. W przeciwieństwie do spółek publicznych, firmy personal fairness nie sprzedają akcji i nie są zobowiązane do raportowania tak wielu informacji.
Chociaż własność nastawiona na zysk nie jest nowością w amerykańskiej opiece zdrowotnej, wzrost własności kapitału prywatnego jest. Takie grupy inwestycyjne wydały szacunkowo 1 bilion dolarów w ciągu ostatniej dekady, wykupując szpitale i gabinety lekarskie. W tym czasie, zainteresowanie branży wzrosła również wartość zakupów dotychczas niekomercyjnych ośrodków hospicyjnych.
Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Well being Affairs wykazało, że inwestycje kapitału prywatnego w placówki hospicyjne gwałtownie wzrosły w ciągu sześciu lat, a liczba przejęć wzrosła z zaledwie kilku w 2015 r. do prawie trzech tuzinów w 2021 r.
Podczas gdy większość agency przejęła tylko jedną lub dwie placówki hospicyjne, co najmniej jedna firma przejęła 22 ośrodki hospicyjne w 10 stanach. Inna przejęła 14 ośrodków hospicyjnych w czterech stanach. Większość przejęć miała miejsce w stanach południowych.
Badaczom udało się odkryć przejęcia, porównując bazę danych fuzji i przejęć, z której korzystają bankierzy inwestycyjni, zwaną LevinPro HC, z danymi rządu federalnego na temat właścicieli placówek służby zdrowia, gromadzonymi przez Medicare, publiczny program ubezpieczeń zdrowotnych dla osób starszych.
Medicare, który zapewnia niemal powszechne ubezpieczenie dla osób starszych w USA, jest również zdecydowanie największym płatnikiem za takie usługi. Pokrywa około 90% wszystkich dni hospicjum, zgodnie z Nationwide Affiliation for Residence Care & Hospice.
„Te pieniądze powinny być wydane na zapewnienie opieki, a jeśli jesteś podmiotem nastawionym na zysk, masz wszelkie powody, aby oszczędzać na tej opiece” – powiedział Saini. „Są wszelkie powody, aby bardzo martwić się tym szaleństwem przejęć”.
American Funding Council, stowarzyszenie branżowe branży personal fairness, twierdzi, że branża „odgrywa kluczową rolę we wspieraniu wysokiej jakości, niedrogiej opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych”. Grupa nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.
Badania cytowane w nowym opracowaniu Ministerstwa Zdrowia wykazały, że nastawione na zysk ośrodki hospicjum częściej wypisują pacjentów przed śmiercią, częściej przewożą ich do szpitali i izb przyjęć, a także mają wyższy wskaźnik skarg i niedociągnięć.
Według danych firmy personal fairness, około 486 amerykańskich szpitali należy do nich, co stanowi 30% wszystkich szpitali nastawionych na zysk w kraju. Projekt interesariuszy Non-public FairnessPodobnie, firmy kapitału prywatnego również wykupiły gabinety lekarskie, zwiększając swój udział własnościowy, zgodnie z Fundusz Wspólnoty Narodów.
„Szczególnie w USA mamy starzejącą się populację z obciążeniem chorobami przewlekłymi” – powiedziała Mary Bugbee, dyrektor ds. badań i kampanii w Stakeholder Undertaking, który również krytycznie ocenia działania personal fairness w opiece zdrowotnej. „Jest duży popyt i wiele możliwości zarabiania pieniędzy”.
Krytycy twierdzą, że właściciele kapitału prywatnego często realizują krótkoterminowe strategie zwiększania zysków, które są przekleństwem dla dobrej opieki nad pacjentem. W niektórych przypadkach, aby spłacić inwestorów, firma sprzedaje wszystkie aktywa firmy, takie jak grunty i obiekty, aby szybko spłacić inwestorów. Następnie obiekty te są dzierżawione z powrotem firmie.
Innym razem firmy personal fairness mogą zaciągać pożyczki, aby spłacić inwestorów, wykorzystując te similar aktywa jako zabezpieczenie. Trzecią strategią jest zwiększenie zysków, a następnie przerzucenie firmy na większego gracza w branży opieki zdrowotnej – często wymagające cięć i podwyżek cen, zgodnie z Fundusz Wspólnoty Narodów.
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda niedawno znaleziony że gdy fundusze personal fairness przejmują szpitale, kluczowe wskaźniki opieki, takie jak wskaźniki możliwych do uniknięcia upadków i zakażeń pacjentów, mają tendencję do pogarszania się.
„To naprawdę świetnie, że mamy badaczy, którzy przeprowadzili takie badanie, potrzebujemy więcej badań, które po prostu dokumentują zakres i zasięg kapitału prywatnego w naszym systemie opieki zdrowotnej” — powiedział Bugbee. „Niestety, jest to potrzebne, ponieważ nie mamy wystarczającej wymaganej przejrzystości wokół tych transakcji”.