Strona główna Aktualności Od 7 października Wielka Brytania wydała ponad 100 pozwoleń na eksport broni...

Od 7 października Wielka Brytania wydała ponad 100 pozwoleń na eksport broni do Izraela

8
0

Według danych rządowych, między atakiem Hamasu na Izrael w dniu 7 października a 31 maja rząd Wielkiej Brytanii wydał ponad 100 pozwoleń na eksport broni do Izraela.

Trzydzieści siedem ze 108 licencji opisano jako wojskowe, a 63 jako niemilitarne, ale może to obejmować sprzęt telekomunikacyjny do użytku przez Siły Obronne Izraela. Wydano kolejnych osiem licencji otwartych.

Obecnie istnieje łącznie 345 pozwoleń na sprzedaż broni do Izraela, w tym te wydane przed 7 października. Departament Biznesu opublikował dane liczbowe w odpowiedzi na, jak to określił, wyjątkowe zainteresowanie parlamentu.

Statystyki nie wskazują, że w czasie konfliktu żaden wniosek o pozwolenie na wywóz broni nie został odrzucony ani cofnięty, ale Kampania Przeciw Handlowi Bronią skarżyła się, że liczby nie ujawniają wartości ani szczegółowej kategorii pozwoleń na wywóz broni, a jedynie liczbę. Wartość pozwoleń na wywóz broni jest zwykle uwzględniana w kwartalnych statystykach dotyczących pozwoleń na wywóz broni.

Ministrowie w trzech odrębnych decyzjach w grudniu, kwietniu i maju odrzucili wezwania do zawieszenia eksportu broni do Izraela. Ministrowie stwierdzili, że decyzje były spójne lub zgodne z opiniami prawnymi.

Liczne organy międzynarodowe i brytyjskie grupy kampanii zapewniają, że użycie przez Izrael sprzętu wojskowego w Gazie, co doprowadziło do śmierci tysięcy Palestyńczyków, stwarza ryzyko naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego, czyli kryteriów prawnych Wielkiej Brytanii decydujących o zawieszeniu pozwoleń na wywóz broni.

Od 7 października w izraelskiej ofensywie wojskowej w Strefie Gazy zginęło ponad 36 731 Palestyńczyków, a co najmniej 83 530 zostało rannych – podało w piątkowym oświadczeniu kierowane przez Hamas ministerstwo zdrowia Gazy. Te statystyki są kwestionowane przez Izrael.

Sprzeciwy wobec eksportu broni przez Wielką Brytanię do Izraela opierają się na praktycznym wsparciu, jakie zapewniają IDF oraz na sygnale, jaki wysyła to światu, że Wielka Brytania uważa izraelską ofensywę w Gazie za nie naruszającą prawa międzynarodowego. Argumentuje się również, że broń pomogła Izraelowi w narzuceniu kontroli nad pomocą humanitarną.

Wartość zatwierdzonych przez Wielką Brytanię pozwoleń na eksport broni do Izraela wyniosła 42 mln funtów w 2022 r., a publikacja danych za cały 2023 r. ma zostać opublikowana jeszcze w tym tygodniu.

Sprzedaż broni w Wielkiej Brytanii jest niczym w porównaniu ze sprzedażą broni w USA. Prezydent USA Joe Biden przyznał, że niektóre działania wojskowe Izraela mają charakter masowy, ale stwierdził, że izraelska ofensywa na Rafah wykazała się większą powściągliwością niż niektóre poprzednie działania.

Od 2008 r. brytyjska kampania przeciwko handlowi bronią obliczyła, że ​​wydano pozwolenia na eksport broni do Izraela o wartości 574 mln funtów, ale liczba ta nie pozwala obliczyć wartości otwartych licencji.

Opublikowane we wtorek dane nie obejmują tożsamości producenta broni ani szczegółowego rodzaju eksportowanego sprzętu.

Decyzję o jednorazowej publikacji danych zasygnalizował dwa tygodnie temu minister biznesu Alan Mak.

Decyzja ta nastąpiła po tym, jak dwie najważniejsze brytyjskie organizacje praw człowieka, Amnesty Worldwide i Human Rights Watch, oświadczyły, że starają się przyłączyć do wniosku o kontrolę sądową sprzedaży broni, wszczętego przez International Authorized Motion Community i Al-Haq, palestyńską organizację praw człowieka Grupa.

Merytoryczna sprawa ma zostać rozpatrzona na początku października i nie jest jasne, czy prawdopodobny rząd laburzystów będzie próbował przeciwstawić się roszczeniom, czy też sprawi, że stanie się ono niepotrzebne, wycofując sprzedaż broni. Partia Pracy oświadczyła, że ​​opublikuje wersję wewnętrznej porady prawnej dotyczącej dalszej sprzedaży broni, ale nie zobowiązała się do zaprzestania sprzedaży broni.

Na rozprawie tymczasowej w tym tygodniu sędzia ma zdecydować, czy okres przeglądu decyzji rządu może zostać przedłużony.

Yasmine Ahmed, dyrektor brytyjskiej organizacji Human Rights Watch, powiedziała: „Właściwy sposób podejścia do zobowiązania Izraela do przestrzegania MPH nie polega na odwoływaniu się do subiektywnej interpretacji Izraela na temat jego przestrzegania MPH, ale na obiektywnej interpretacji tego, czego faktycznie wymaga MPH. ”

Powiedziała, że ​​obie organizacje zebrały dowody z otwartych źródeł potwierdzające oświadczenia i praktyki Izraela dotyczące nakazów i ostrzeżeń o ewakuacji; ryzyko przymusowego wysiedlenia; podejście do zasad udzielania opieki zdrowotnej; praktyki targetowania; oraz zapewnienie dostępu do środków medycznych, żywności i pomocy.

Sacha Deshmukh, dyrektor naczelny Amnesty Worldwide UK, powiedział: „Popieramy tę ważną sprawę ze względu na odmowę Wielkiej Brytanii wywiązania się ze swoich międzynarodowych zobowiązań prawnych i zawieszenia transferów broni do Izraela.

„Istnieje góra dowodów wskazujących, że siły izraelskie popełniają zbrodnię wojenną za zbrodnią wojenną w Gazie, począwszy od października ubiegłego roku”.

Rząd izraelski upiera się, że działa w samoobronie, ma doradców prawnych zaangażowanych w doradztwo IDF w sprawie zasadności konkretnych ataków, a za liczbę ofiar śmiertelnych odpowiada Hamas w związku z jego decyzją o osadzeniu się w ludności cywilnej Gazy.

IDF dodaje, że toczy się szereg wewnętrznych dochodzeń dyscyplinarnych, ale konkretni funkcjonariusze zostali już ukarani za błędy w celowaniu.

Źródło