Decyzja ta jest następstwem publikacji przecieku w dokumencie ostrzegającym Malezję przed odwiertami naftowymi, opublikowanym przez filipińskie media.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Malezji poinformowało, że prowadzi dochodzenie w sprawie wycieku tajnego dokumentu, który Chiny wysłały do ambasady w Pekinie w lutym po opublikowaniu w zeszłym miesiącu artykułu w filipińskich mediach.
Ministerstwo poinformowało w oświadczeniu wydanym w środę wieczorem, że policja zostanie poinformowana i że wszczęto wewnętrzne dochodzenie.
Nie podano nazwy placówki ani nie potwierdzono autentyczności treści notatki, ale opisano w niej szczegółowo roszczenia Malezji na spornym Morzu Południowochińskim.
Dziennik Philippine Every day Inquirer poinformował 29 sierpnia, że Chiny wysłały do ambasady Malezji notę dyplomatyczną nakazującą wstrzymanie wszelkich poszukiwań i odwiertów ropy naftowej na ławicach Luconia Shoals, położonych około 100 kilometrów od malezyjskiego stanu Sarawak.
Cytując notatkę, gazeta doniosła, że Chiny twierdzą, iż działania Malezji „naruszają” jej suwerenność.
Ławice te znajdują się około 1300 km od wyspy Hajnan, najbliższego dużego lądu w Chinach.
„Ministerstwo z wielkim zaniepokojeniem przyjmuje wyciek tego dokumentu, który stanowi oficjalny kanał komunikacji między obydwoma krajami” – głosi oświadczenie.
Pekin rości sobie prawa do niemal całego Morza Południowochińskiego, którego granice wyznaczają linie dziewięciu kresek, co w 2016 r. zostało uznane za bezpodstawne przez międzynarodowy sąd.
Do części szlaku wodnego roszczenia roszczą sobie również Malezja, Filipiny, Wietnam i Tajwan.
W ostatnich miesiącach napięcia gwałtownie wzrosły w związku z powtarzającymi się konfrontacjami między chińskimi i filipińskimi statkami straży przybrzeżnej na Second Thomas Shoal i innych spornych obszarach.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Malezji podkreśliło, że Pekin i Kuala Lumpur zobowiązały się do pokojowego rozwiązania sporu o Morze Południowochińskie.
„Stanowisko Malezji w sprawie Morza Południowochińskiego pozostaje niezmienne” – głosi oświadczenie. „Malezja będzie nadal bronić swojej suwerenności, suwerennych praw i interesów na swoich obszarach morskich… Takie podejście jest zgodne z powszechnie uznanymi zasadami prawa międzynarodowego, w tym z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza [UNCLOS]1982.”
Ambasada Chin w Kuala Lumpur nie odpowiedziała na prośby o komentarz wysłane telefonicznie lub e-mailem.