Strona główna Aktualności Malezja bada wyciek tajnej chińskiej notatki nad Morzem Południowochińskim

Malezja bada wyciek tajnej chińskiej notatki nad Morzem Południowochińskim

17
0

Decyzja ta jest następstwem publikacji przecieku w dokumencie ostrzegającym Malezję przed odwiertami naftowymi, opublikowanym przez filipińskie media.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Malezji poinformowało, że prowadzi dochodzenie w sprawie wycieku tajnego dokumentu, który Chiny wysłały do ​​ambasady w Pekinie w lutym po opublikowaniu w zeszłym miesiącu artykułu w filipińskich mediach.

Ministerstwo poinformowało w oświadczeniu wydanym w środę wieczorem, że policja zostanie poinformowana i że wszczęto wewnętrzne dochodzenie.

Nie podano nazwy placówki ani nie potwierdzono autentyczności treści notatki, ale opisano w niej szczegółowo roszczenia Malezji na spornym Morzu Południowochińskim.

Dziennik Philippine Every day Inquirer poinformował 29 sierpnia, że ​​Chiny wysłały do ​​ambasady Malezji notę ​​dyplomatyczną nakazującą wstrzymanie wszelkich poszukiwań i odwiertów ropy naftowej na ławicach Luconia Shoals, położonych około 100 kilometrów od malezyjskiego stanu Sarawak.

Cytując notatkę, gazeta doniosła, że ​​Chiny twierdzą, iż działania Malezji „naruszają” jej suwerenność.

Ławice te znajdują się około 1300 km od wyspy Hajnan, najbliższego dużego lądu w Chinach.

„Ministerstwo z wielkim zaniepokojeniem przyjmuje wyciek tego dokumentu, który stanowi oficjalny kanał komunikacji między obydwoma krajami” – głosi oświadczenie.

Pekin rości sobie prawa do niemal całego Morza Południowochińskiego, którego granice wyznaczają linie dziewięciu kresek, co w 2016 r. zostało uznane za bezpodstawne przez międzynarodowy sąd.

Do części szlaku wodnego roszczenia roszczą sobie również Malezja, Filipiny, Wietnam i Tajwan.

W ostatnich miesiącach napięcia gwałtownie wzrosły w związku z powtarzającymi się konfrontacjami między chińskimi i filipińskimi statkami straży przybrzeżnej na Second Thomas Shoal i innych spornych obszarach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Malezji podkreśliło, że Pekin i Kuala Lumpur zobowiązały się do pokojowego rozwiązania sporu o Morze Południowochińskie.

„Stanowisko Malezji w sprawie Morza Południowochińskiego pozostaje niezmienne” – głosi oświadczenie. „Malezja będzie nadal bronić swojej suwerenności, suwerennych praw i interesów na swoich obszarach morskich… Takie podejście jest zgodne z powszechnie uznanymi zasadami prawa międzynarodowego, w tym z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza [UNCLOS]1982.”

Ambasada Chin w Kuala Lumpur nie odpowiedziała na prośby o komentarz wysłane telefonicznie lub e-mailem.

Źródło