Strona główna Aktualności Look of the Week: Blackpink nagłówek Coachella w koreańskich hanbokach

Look of the Week: Blackpink nagłówek Coachella w koreańskich hanbokach

10
0

Notatka redaktora: Przedstawia dobro, zło i brzydotę, „Wygląd tygodnia” to regularny cykl poświęcony rozpakowywaniu najgłośniejszej stylizacji ostatnich siedmiu dni.CNN

Zamykając drugi dzień tegorocznej Coachelli, w sobotni wieczór dziewczęca grupa Ok-Pop Blackpink przeszła do historii, stając się pierwszym azjatyckim zespołem, który kiedykolwiek wystąpił jako headliner festiwalu. Jennie, Jisoo, Lisa i Rosé wykorzystały ten przełomowy second, aby złożyć hołd koreańskiemu dziedzictwu, pojawiając się na scenie w hanbokach – tradycyjnym stroju, przed tłumem liczącym ponad 125 000 widzów.

Podczas gdy kilka sekund po rozpoczęciu utworu „Pink Venom” zrzucono ubrania, odsłaniając niestandardowy czarno-różowy strój Dolce and Gabbana każdego z członków, fani na całym świecie już otrzymali tę wiadomość. Zrzuty ekranu Ta chwila szybko rozprzestrzeniła się wśród superfanów Blackpink, znanych również jako Blinks. „Sposób, w jaki weszli na największą zachodnią scenę w hanbokach… dosłownie udowodnił, że są na szczycie branży” – napisał na Twitterze jeden z Blink. „Blackpink naprawdę jest klasą samą w sobie”.

Inna nazwała grupę „koreańską delegacją kulturalną” na Instagramie, odnosząc się nie tylko do hanboków, ale także do innych wskazówek wizualnych zawartych w ich występie, takich jak jedno z tła sceny z kanciastym dachem pokrytym dachówką, przypominającym tradycyjną koreańską architekturę.

W ostatnich latach Blackpink błyskawicznie zyskało światową sławę. Według Księga rekordów Guinnessa, są obecnie najczęściej odtwarzaną grupą żeńską w Spotify i mają najczęściej oglądany kanał muzyczny w YouTube. W zeszłym roku jako pierwsza kobieca grupa Ok-Pop osiągnęła pierwsze miejsce na listach albumów w Wielkiej Brytanii i USA, a w 2020 roku ich utwór „How You Like That” stał się najczęściej oglądanym filmem na YouTube w ciągu 24 godzin. (W jednej ze scen teledysku grupa nosiła także zmodernizowane hanboki zaprojektowane przez Kim Danha). Ich przełomowy występ w ten weekend był w rzeczywistości kontynuacją innego kamienia milowego: w 2019 roku zostały pierwszą kobietą Ok-Pop. zespół, który kiedykolwiek zagra na Coachelli lub jakimkolwiek innym festiwalu w USA.

Od kultowego stanika ze stożkiem Jeana Paula Gaultiera noszonego przez Madonnę podczas trasy koncertowej Blond Ambition w 1990 r. po mini sukienkę Union Jack Geri „Ginger Spice” Halliwell – odpowiedni kostium sceniczny może na zawsze pozostać w pamięci opinii publicznej. Zwłaszcza gdy jest noszony w momencie decydującym o karierze. Podczas innego przełomowego występu na Coachelli – będącego głównym bohaterem występu Beyonce w 2018 roku – niestandardowa żółta bluza z kapturem w stylu uniwersyteckim Balmain, autorstwa piosenkarki, była radosnym ukłonem w stronę czarnej kultury, zwłaszcza historycznie czarnoskórych kolegów i uniwersytetów.

Cztery czarne hanboki grupy zostały stworzone na zamówienie przez południowokoreańską markę OUWR zajmującą się projektowaniem wzorów i tradycyjne koreańskie krawcowe Kumdanje. Zainspirowany sylwetką Cheol-lik, każdy factor garderoby został ręcznie wyhaftowany metalowymi tradycyjnymi motywami koreańskimi, w tym wzorami dan-cheong i piwoniami (symbolem władzy królewskiej w Korei). „To była dla nas przyjemność i ogromny zaszczyt móc wspólnie pokazać piękne wartości Korei i Hanboku” – projektanci napisał w połączonym poście na Instagramie. „Blackpink pokazał piękno Korei i olśnił świat”.

Scenografia była kolejnym potwierdzeniem koreańskiego dziedzictwa.

W Korei hanboki nadal nosi się na specjalne okazje i często je nosi Dramaty telewizyjne. Wielu projektantów w kraju stworzyło także współczesne odsłony, które można wykorzystać w codziennym noszeniu. Podczas Tygodnia Mody w Seulu kolekcja JULYCOLUMN na jesień i zimę 2023 opierała się na obszernej sylwetce hanboka, tworząc koszule i strukturyzowane kurtki. We wrześniu ubiegłego roku koreańska marka BlueTamburin przedstawiła tę odzież zachodniej publiczności, wykorzystując wyłącznie tradycyjny materiał hanbok do stworzenia kolekcji na wiosnę-lato 2023 podczas Tygodnia Mody w Mediolanie.

Niezależnie od tego, czy jesteś oddaną Blink, czy nie, te stylizacje oznaczały second widoczności w Azji, uznanie tradycyjnego rzemiosła i mocny przykład uczuć widzianych przez modę – reprezentując koreańską kulturę i symbolicznie obejmując zarówno jej przeszłość, jak i przyszłość.

Pod koniec występu i przemawiając do publiczności między numerami po angielsku przez cały dwugodzinny występ, Blackpink zakończył występ po koreańsku: „Do tej pory były to Jennie, Jisoo, Lisa i Rosé Blackpink. Dziękuję.”

Zdjęcie u góry: Blackpink występujący w pierwszy weekend Coachelli 2023, wkrótce po zdjęciu hanboków.Źródło