Strona główna Aktualności DR Kongo spodziewa się, że pierwsza dostawa szczepionek MPox dotrze w czwartek

DR Kongo spodziewa się, że pierwsza dostawa szczepionek MPox dotrze w czwartek

32
0

Kraj ma nadzieję, że szczepienia rozpoczną się 8 października, ale stoi przed nim ogromne wyzwanie logistyczne.

Oczekuje się, że pierwsza dostawa niemal 100 000 dawek szczepionek MPox dotrze do Demokratycznej Republiki Konga (DRK) w czwartek.

Ten środkowoafrykański kraj liczący około 100 milionów mieszkańców znajduje się w epicentrum epidemii MPox, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała w zeszłym miesiącu za globalne zagrożenie zdrowia publicznego.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus potwierdził, że dawki wyprodukowane przez Bavarian Nordic i przekazane przez Unię Europejską mają dotrzeć w czwartek.

Cris Kacita, szef reagowania na epidemię MPox w Demokratycznej Republice Konga, wcześniej poinformował agencję Reuters o planowanych dostawach.

„Pierwszą partię otrzymamy 5 września, a drugą 7 września” – napisała Kacita w wiadomości WhatsApp, nie podając jednak dalszych szczegółów dotyczących liczby dawek ani dostawcy.

Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Africa CDC) poinformowały, że ponad 99 000 dawek ma dotrzeć w czwartek; samolot z Danii ma wylądować na międzynarodowym lotnisku w Kinszasie o godzinie 11:00 GMT.

Kolejny lot z podobną liczbą pasażerów ma przybyć przed końcem tygodnia.

Według WHO od początku roku w Demokratycznej Republice Konga odnotowano ponad 17 500 przypadków mpox i 629 zgonów.

UNICEF uważa, że ​​dzieci w Demokratycznej Republice Konga i krajach sąsiednich są najbardziej narażone na wirusa.

„Jesteśmy w stanie wojny zdrowotnej przeciwko mpox. Aby stawić czoła tej chorobie, potrzebujemy was” – powiedział we wtorek w X minister zdrowia Konga Samuel-Roger Kamba.

Według aktualizacji Africa CDC z 27 sierpnia, przypadki Mpox odnotowano już w co najmniej 13 krajach Afryki.

W środę Gwinea poinformowała o odnotowaniu pierwszego potwierdzonego przypadku choroby.

Wirus wykryto również w Pakistanie, na Filipinach, w Szwecji i Tajlandii.

Inne kraje również obiecały wysłać dawki szczepionki do krajów afrykańskich.

Cris Kacita, szef departamentu reagowania na epidemie MPox w Demokratycznej Republice Konga, powiedział, że kraj ma nadzieję rozpocząć pierwszą falę szczepień 8 października, jeśli szczepionki zostaną dostarczone w tym tygodniu.

Władze sanitarne stoją w obliczu poważnych wyzwań logistycznych związanych z kampanią szczepień, częściowo dlatego, że dawki muszą być przechowywane w temperaturze -90 stopni Celsjusza (-130 stopni Fahrenheita).

„Szczepionka nie zostanie rozprowadzona natychmiast po jej otrzymaniu” – powiedział Kacita, wyjaśniając, dlaczego od momentu dostarczenia szczepionki do rozpoczęcia kampanii minie około miesiąca.

Maria Van Kerkhove, pełniąca obowiązki dyrektora ds. zapobiegania epidemiom i pandemiom w WHO, powiedziała, że ​​pierwszymi osobami, które otrzymają szczepionkę, będą najprawdopodobniej osoby mające kontakt ze znanymi przypadkami zachorowań.

WHO ogłosiła stan wyjątkowy 14 sierpnia z powodu gwałtownego wzrostu liczby zachorowań na nowy szczep kladu 1b.

Oba szczepy – klad 1b i klad 1a – są obecne w Demokratycznej Republice Konga.

Wirus ten, dawniej nazywany ospą małpią, został odkryty w 1958 roku w Danii, u małp trzymanych do celów badawczych. Po raz pierwszy odkryto go u ludzi w 1970 roku.

Chorobę Mpox wywołuje wirus przenoszony na ludzi przez zakażone zwierzęta, ale może ona przenosić się również z człowieka na człowieka poprzez bliski kontakt fizyczny.

Choroba powoduje gorączkę, bóle mięśni oraz duże, przypominające czyraki zmiany skórne wypełnione ropą.

Źródło