Rząd Chin kończy program adopcji międzynarodowej, a Stany Zjednoczone domagają się wyjaśnień, w jaki sposób decyzja ta wpłynie na setki amerykańskich rodzin, których wnioski nie zostały rozpatrzone.
Podczas czwartkowego spotkania informacyjnego rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning powiedział, że Chiny nie będą już zezwalać na adopcje międzynarodowe dzieci, a jedynym wyjątkiem będzie adopcja dziecka przez krewnych lub pasierba.
Nie wyjaśniła tej decyzji poza stwierdzeniem, że jest ona zgodna z duchem stosownych konwencji międzynarodowych.
W rozmowie telefonicznej z amerykańskimi dyplomatami w Chinach Pekin powiedział, że „nie będzie kontynuować rozpatrywania spraw na żadnym etapie” poza tymi, które są objęte klauzulą wyjątku. Ambasada domaga się wyjaśnień na piśmie od chińskiego ministerstwa spraw cywilnych, poinformował w czwartek Departament Stanu USA.
Departament Stanu oświadczył: „Rozumiemy, że setki rodzin wciąż czekają na sfinalizowanie procesu adopcji i współczujemy ich sytuacji”.
Przez dziesięciolecia wiele osób adoptowało dzieci z Chin, przyjeżdżając do tego kraju, aby je odebrać, a następnie zabrać do nowego domu za granicą.
Rodziny w USA adoptowały 82 674 dzieci z Chin, najwięcej ze wszystkich krajów zagranicznych.
Chiny zawiesiły adopcje międzynarodowe podczas pandemii Covid-19. Później rząd wznowił adopcje dzieci, które otrzymały zezwolenie na podróż przed zawieszeniem w 2020 r., poinformował Departament Stanu USA w swoim najnowszym rocznym raporcie na temat adopcji.
Konsulat USA wydał 16 wiz na adopcje z Chin od października 2022 r. do września 2023 r., po raz pierwszy od ponad dwóch lat, jak podaje raport Departamentu Stanu. Nie jest jasne, czy od tego czasu wydano więcej wiz.
W styczniu jedyna duńska agencja adopcyjna za granicą poinformowała o zakończeniu działalności po tym, jak pojawiły się obawy dotyczące sfabrykowanych dokumentów i procedur. Natomiast najwyższy organ regulacyjny Norwegii zalecił wstrzymanie adopcji zagranicznych na dwa lata do czasu zakończenia dochodzenia w kilku sprawach.
Oświadczenie Pekinu również nastąpiło po spadku wskaźników urodzeń w kraju. Liczba noworodków spadła do 9,02 mln w 2023 r., a ogólna populacja zmniejszyła się drugi rok z rzędu.